• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigara Çalışma Prensibi- Nasıl Çalışır - Elektronik Sigara'ya Başlamalı Mıyım .?

Elektronik Sigara Çalışma Prensibi- Nasıl Çalışır - Elektronik Sigara'ya Başlamalı Mıyım .?

Elektronik Sigara Çalışma Prensibi- Nasıl Çalışır - Elektronik Sigara'ya Başlamalı Mıyım .?

09 Kasım 2019, 13:523822

Elektronik Sigara Çalışma Prensibi- Nasıl Çalışır - Elektronik Sigara'ya Başlamalı Mıyım .?

Elektronik Sigara Nedir?

Hiç teknik terim kullanmadan, içerisindeki pilden güç alarak, haznedeki likiti buhara çeviren alettir diyebiliriz. Elektronik sigara e-cig (vape) olarak da ismini duyabilirsiniz. Yani biri Vape içiyorum dediğinde elektronik sigara kullandığını anlıyoruz. Aslında elektronik sigaranın geçmişi 7-8 yıl önceye dayanıyor, geçmiş dönemde sigara boyutunda çıkan cihazlar tam performans vermediği, likit vb. ürünler çok fazla yaygın olmadığı için piyasada da pek rağbet görmedi. Son dönemde üretilen cihazların gelişmesi, watt, volt gibi değerlerin ayarlanabilmesi ile birlikte içim zevki ve likit kalitesinin de atmasıyla popüler hale geldi diyebiliriz.

Elektornik Sigaraya Başlamalı Mıyım?

 Elektronik sigara ya başlamamalısınız, evet yanlış okuamadınız, eğer sigara vb bir tütün ürünü içmiyorsanız elektronik sigaraya başlamak pek de akıl karı değil. Hem sağlık hem de maddi giderler açısından durduk yere böyle bir işe kalkışmak mantıklı olamaycaktır. Arada bir nargile içerek de bu istediğinizi törpüleyebilirsiniz. Eğer günde 1 paket ve üstünde sigara içiyorsanız evet, elektronik sigara kullanmanız hem sağlığınız hemde cebiniz için uygun olacaktır. 

 

    Dumansız sigara olarak da bilinen e-sigara veya elektronik sigara tütünde bulunan ve bağımlılık yapıcı bir kimyasal olan nikotin tüketiminin alternatif bir yolunu sunuyor. Üreticiler genellikle günlük tütünden üretilen sigaralara benzeyecek şekilde e-sigara tasarlamaya çalışıyor. Fakat elektronik sigaralar tütün içermezler ve çalışmak için bir kibrit veya çakmağa ihtiyaç duymazlar.

   Elektronik sigara kısaca sıvı nikotini kullanıcı tarafından solunan buhara dönüştüren ve pille çalışan bir yapıdır. Çalışırken kül ya da dumansı bir koku ortaya çıkarmazlar. Elektronik sigaraların en çok tercih edilme sebeplerinden biri karbon monoksit ve katran gibi sigara ile ilgili önemli zararlı kimyasalları bünyesinde barındırmamasıdır. Üreticiler elektronik sigaranın her yıl binlerce ölüme neden olan tütünden üretilen sigaraya karşı çok daha sağlıklı bir alternatif olduğunu dile getiriyor ve bizim de sağlık açısından sigara kullanıyorsak elektronik sigara'ya geçiş yapmamız gerekmektedir, sağlık bizim parayla kazanamayacağımız kadar değerlidir.   Elektronik sigaranın patenti 2003 yılında Çinli bir eczacı olan Hon Lik tarafından alınmıştır. Patentinin alınmasından bir yıl sonra Çin pazarına tanıtılmıştır. Bugün dünya çağında birçok şirket müşterilerine bu ürününün satışını gerçekleştirmekte. Satışın başlamasından bu yana elektronik sigaraların kullanımı gün geçtikçe popülerlik gösterdi.

   Geleneksel bir sigaranın içilmesi tütünün yanması ve nikotin içeren dumanın serbest bırakılmasıyla gerçekleşir. Kullanıcı akciğerlerine nikotin vermek için nefes alırken sigara dumanını çeker. Elektronik sigaranın çalışma prensibi bu süreçten tamamen farklıdır. Bu işleyişin yerine sıvı bir nikotini (Bu sıvı nikotin sıklıkla elektronik sigara likiti olarak da anılmaktadır) ısıtır ve sıvıyı kullanıcı tarafından solunan buhara dönüştürür. Elektronik sigaranın modeline bağlı olarak kullanıcı buharlaşmayı gerçekleştiren elektronik devreyi çalıştırmak için bir buton kullanırken bazı modellerde nefes sensörü bulunduğu için sigara gibi içmeye başlandığında direkt olarak sadece sigaranın kartuşundan soluk alınması yeterlidir.


Elektronik Sigara Temel Olarak 3 Bölümden Oluşmaktadır:

  • Şarj Edilebilir Lityum Batarya
  • Buharlaşma Odası
  • Kartuş(Atomizer)

 1) Şarj Edilebilir Lityum Piller

   Lityum piller eletkronik sigaralara gerekli gücü sağlayan yapılardır. Piller cep telefonu pilleri için kullanılan benzer bir şarj cihazı ile şarj edilebilir. Şarj edilebilir pil buharlaşma odasına, elektronik kontrol ve fısfısları içeren buhar üretimini gerçekleştiren içi boş bir boruya bağlıdır. Elektronik sigaralarda kullanılan çoğu pil 18650 batarya olarak bilinen 3,7 Volt'luk bir gerilim sağlayan pillerdir.

2) Buharlaştırma Odası

   Kullanıcı cihazı çalıştımadan önce, buharlaşma odasına sıvı nikotin içeren bir kartuş takar, kartuşun ucu elektronik sigaranın ağız parçası olarak görev görür, kullanıcının yaptığı soluma kartuştaki sıvıyı buhar haline dönüştürmek için atomizeri etkinleştirir. Bu aşamadan sonra atomizer üzerindeki önceden belirlenmiş belirli bir sıcaklığa kadar ısınan tel enerjilendirilir. Isınan atömizer sayesinde likiti ısınır ve buharlaşma bu şekilde gerçekleşir. Bu buharın ağızlıktan vücuda teneffüs etmesi akciğerlere nikotinin iletilmesini sağlar.

3) Kartuş(Atomizer)

Elektronik sigaralarda dolu olarak satılan ve sonradan doldurulabilen kartuşlar kullanılmaktadır. Kartuşların içinde kullanılan sıvı ya da duman suyu ise genellikle FDA (ABD Sağlık Bakanlığı) onaylı propilen glikoldur yani sigara kullanıcılarına dumanlı bir atmosfer için propilen glikol kullanılır. Tüketiciler bu sıvının içerisinden farklı miktarlarda nikotin içeren likitleri veya hiç içermeyen likitleri satın alırlar. Üreticilerse kullanıcılarda farklı hisler uyandırması adına likitler içine çeşitli aromalar enjekte etmektedirler.

Birçok elektronik sigaranın üzerinde yanan alevi simüle etmesi amacıyla led ışık kullanılmaktadır. Elektronik sigara kullanıcıları cihazı kullanırken tütün sigara içme isteklerini ortadan kalkmakta ve hayatın her anında oksijeni vücutlarında hissettiklerini belirtiyorlar.
 

 
 
 

Elektronik Sigara Kullanmak Bütçemizi Rahatlatır Mı?

Yine en çok sorulan sorulardan biri de elektronik sigaraya harcanan para. Seçeceğiniz sigaranın maaliyetini bu işe dahil etmesseniz sizle küçük bir hesap yapabiliriz. Ben günde 1 paket sigara tükettiğim için bu değer haftalık 30 - 40 ml likite eş değer diyebilirim. 30 mg iyi kalitede bir likitin fiyatı 50tl – 60tl arasında değişiyor. Kaliteli bir likitten hesab edersek 30 mg * 4 = 120 mg aylık tüketimimiz oluyor. 60 tl * 4 hafta = 240 tl aylık likit gideriniz olacaktır. Bu gidere ayda 1 defa yanan coilimizi de eklersek yaklaşık 280 tl gibi bir giderimiz oluyor fakat elektronik sigara kullanarak sigaradan tamamen kurtulmuş kişiler olduğunu da unutmamak lazım. Sağlığımızı hiçbir zaman riske atmamalıyız. Doğanın ve yaşamın bize verdiği güzellikleri kullanarak sevdiklerinizle temiz sağlıklı güzel günler geçirmeniz dileğiyle.

www.elektroniksigaratamiri.com 

    

Yorumlar

Zehra Balkanlı
Zehra Balkanlı
21 Kasım 2019, 17:54

Elektroniğe başlayalı 5 ay oldu kendimi gayet sağlıklı hissediyorum. Kanser teşhisi koyulmuştu bana, yazılarınızın birinde okumuştum yurtdışında da sigarayı bırakmak için ücretsiz olarak veriliyormuş gayet memnun kaldık artık çocuklarımın yanında pis kokmuyorum, sigara kullananlara da şiddetle tavsiye ediyorum.

Ozan Mutiler
Ozan Mutiler
18 Kasım 2019, 19:51

Çevremden gelen çok fazla sigara kullanıyorsun baskına artık dayanamayıp bende sağlığım için elektronik sigaraya başladım. Kullanımı başta zor gelse de zamanla alıştım sigaraya da zam gelecekmiş iyi ki geçiş yapmışım, iyi akşamlar.

Yorum Yap

WhatsApp