• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigara Duman Dedektörlerinde Alarm Veriyor Mu.?

Elektronik Sigara Duman Dedektörlerinde Alarm Veriyor Mu.?

Elektronik Sigara Duman Dedektörlerinde Alarm Veriyor Mu.?

22 Ekim 2019, 19:113701

Elektronik Sigara Duman Dedektörlerinde Alarm Veriyor Mu.?

Takipçilerimiz için elektronik sigara ile ilgili farklı içerikleri mümkün olduğunca blog sayfamızdan paylaşmaya özen gösteriyoruz. Bu seferki konumuz biraz ilginç. Olay ABD’de bir yolcu uçağında başlıyor. Nikotin eksikliğinden yakınan kullanıcılardan bir tanesi uçağın tuvaletine giderek elektronik sigara kullanmaya başlıyor. Ardından olanlar oluyor. Uçağın duman dedektörü bir süre sonra çalışmıyor olsa da yolcular kaptan pilotu acil bir iniş yapmaları konusunda ikna ediyorlar ve uçak zorunlu iniş yapıyor.

Aslında bu durum sadece elektronik sigara ile duman dedektörleri arasındaki ilişki kadar “uçakta elektronik sigara kullanımı” konusunu da içeriyor. Öncelikle bir uçağın içinde elektronik sigara kullanmak son derece risklidir. Aşırı buhar ve elektronik sigaraların patladığına dair yanlış önyargılar bir uçakta elektronik sigara kullanmayı imkansız hala getirir. Uçağa binerken elektronik sigaranızın bataryalarını cihazdan ayırmayı da ihmal etmeyin. Ya da en iyisi ilgili içeriğimizden bilgi alın. Gelelim elektronik sigara ve duman dedektörleri arasında nasıl bir ilişki olduğuna. İşte elektronik sigara ve duman dedektörleri ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda topladık iyi okumalar.

 

Elektronik Sigara Duman Dedektörlerini Etkiliyor Mu?

Cevap kesinlikle evet. Elbette bu durumda farklı duman dedektörleri modellerine de bir bakacağız ve ona göre bu durumu sizlere daha detaylı olarak açıklayacağız. Klasik duman dedektörleri kesinlikle elektronik sigara buharından etkileniyorlar. Bu arada tekrar etmekte fayda var; uçakta elektronik sigara kullanmak son derece sakıncalıdır. Bunu yapmayı deneyen yolcunun Katar’da bir gece boyunca bir hapishanede kaldığını ve ardından hava yolu firması tarafından dava edildiğini de ekleyelim. Duman dedektörleri pek çok yerli ve yabancı kaynakta “duman alarmı” olarak da geçiyor. Peki elektronik sigara kullanmak her duman alarmı modelini aktif hale getiriyor mu?

Farklı Duman Alarmı Modelleri Ve Elektronik Sigara

Duman dedektörleri veya duman alarmları tek model değiller. Optik algılayıcılara sahip olanlar olduğu gibi aynı zamanda iyonlaştırma yöntemi ile çalışan duman dedektörleri ve duman alarmları da var. Bu modellerin hepsine göz atarak elektronik sigaralarla olan ilişkilerine göz atalım.

İyonizer Duman Dedektörleri / Duman Alarmları:

Bu modeller son derece hassastır. Bu yüzden bu duman dedektörleri küçük bir buhar yoğunluğu veya duman yoğunluğu ile karşılaştığında bile aktif hale gelirler. Yukarıda paylaştığımız videoda kullanılan duman dedektörü işte bu modele örnek olan bir duman alarmı olarak karşımıza çıkıyor.

Optik Duman Dedektörleri / Duman Alarmları:

Optik duman dedektörleri, duman alarmları kızılötesi ışık kullanan cihazlardır. Bu cihazlar dışarıya yaydıkları ışık kesintiye uğradığında alarm vermeye başlarlar. Bu arada küçük bir not; duman dedektörleri arasında elektronik sigara kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri model bu modeldir. Özellikle yoğun buhar sağlayan mod elektronik sigara modelleri, optik duman dedektörlerini çok rahatlıkla aktif hale getirebilirler.

Isı Algılayıcı Olan Duman Dedektörleri / Duman Alarmları:

Bu tipteki duman dedektörleri / duman alarmları genellikle mutfaklar için tasarlanan ve kullanılan duman dedektörleri olarak karşımıza çıkarlar. Eğer bir elektronik sigara kullanıyorsanız ve bu elektronik sigara sizlere yüksek ısıya sahip bir elektronik sigara buharı sağlıyorsa o zaman ısı algılayıcısı bulunan bir duman dedektörü / duman alarmı sizleri çileden çıkartıp elektronik sigara keyfinize gölge düşürebilir.

Acı Gerçekler…

Üzgünüz ama hemen her türlü elektronik sigara modeli ürettiği buhar yoğunluğu ile duman dedektörlerini / alarmlarını aktif hale getirirler. Bu yüzden duman dedektörlerinin bulunmadığı alanlarda seve seve elektronik sigara kullanabilirsiniz. Özellikle elektronik sigaranızda kullandığınız elektronik sigara likiti yüksek oranda PG yani propilen gliserin seviyesine sahipse, o zaman işiniz daha zor. Çünkü yüksek miktarda porpilen gliserin içeren elektronik sigara likiti çeşitleri çok rahatlıkla duman dedektörlerini uyarabilirler. Sıklıkla kullanılan propilen gliserin elektronik sigara likiti çeşitleri yüksek oranda partikül meydana getirirler. Bu durum duman dedektörlerini aktif hale getirir ve itfaiye kapınızda belirebilir! Bu yüzden elektronik sigara kullanırken dikkatli olmalısınız.

   www.elektroniksigaartamiri.com

Yorumlar

Salim Kasımlar
Salim Kasımlar
23 Ekim 2019, 15:58

İlginç bir bilgi, bu işin Türkiye’de yapılması ve haber yazılması gayet güzel, başarılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yap

WhatsApp