• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigara Ne Zaman İcat Edildi.!

Elektronik Sigara Ne Zaman İcat Edildi.!

Elektronik Sigara Ne Zaman İcat Edildi.!

09 Ekim 2019, 18:522231

Elektronik Sigara Ne Zaman İcat Edildi.!

   Modern evrim, buluş ve inovasyonla birlikte, teknolojik çabalarımızın merkezinde yer alan ve toplumsal ilerleme ve refahın simgesi olarak hizmet vermektedir. Bir ürünün icadı tüketiciye kolaylık sağlamakta, sağlık için bir umut veriyor olsa da elektronik sigaraların başlangıcı bizler için çok önemli, sigara içenlerin günlük bağımlılıklarından kurtulmaları için e-sigarayla tanışmaları bizler için çok önemli. Potansiyel olarak vücuda zararı olmayan elektronik sigaraları tavsiye ediyoruz.

Elektronik Sigara Tarihsel Gelişimi

   E-sigaralar nispeten yeni bir sarf malzemesi gibi görünse de, bu yapıya ilişkin ilk patent, 1927 yılında Joseph Robinson’ın ABD’de bir “Elektronik Buharlaştırıcı” için bildiri yayınladığı zaman geri yollandı. Elektronik olarak ısı vermek üzere tasarlanan maddeleri solumaya yönelik buhar üretmek üzere, örneğin buhar dağılmakta olan bir buhar bulutu gibi, bu cihaz da ne yazık ki patent alamadan devre dışı bırakılmıştır.

   1963'e hızlı bir şekilde ilerlediğimizde Herbert A. Gilbert'in ilk dumansız sigara için canny icadıyla buluştuğu Pennsylvania'daki Beaver Falls'a doğru gidelim. Tütün ürünlerinin yanmasını, kokulu havanın solunmasıyla değiştirmek için tasarlandı, ne yazık ki Herbie için, bu fikir hiçbir zaman tam anlamıyla onay görmedi.

   Sigara içmeyen bir gelecek için bir cihaz üretmek üzere herkesin uğraşına girmeden 30 yıl geçti ve 1990'ların patent ofislerinde, tütün magnezikleri tarafından üretilen 1997 tarihli Accord'un çıkarması da dahil olmak üzere, yanan tütünün elektronik alternatifleri için bir dizi yeni fikre tanıklık edildi. Kullanıcılar, geleneksel sigaralarını, daha sonra geleneksel yanıcı sigara yönteminden daha az duman üretecek, ancak yine de sigara içebilecek şekilde ısıtılmış bobini çalıştırmak için bir mikroçip kullanarak tütünü ısıtacak olan Accord cihazına yerleştirirdi.

İlk Ticari Elektronik Sigara

   Şu anda elektronik sigara olarak bildiklerimizi icat etmek için Pekin 2003'e gidiyoruz. 52 yaşındaki sigara tiryakisi, eczacı ve mucit Hon Lik, bir yol aradığı ilk ticari e-sigarayı oluşturmak için çizim masasına geçti Akciğer kanseri nedeniyle, aynı zamanda çok fazla sigara içen bir babanın ölümünden sonra sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için yeniden tasarlamaya karar verdi.

   Cihazların Avrupa'ya girmesi çok uzun sürmedi ve 2006'da sigara içenler sigaraları bırakıp elektronik sigaraya başladılar, 2007'de pazar büyüme gösterdi ve ABD'ye doğru hareket etmeye başladı.

   Elektronik sigara nüfusu 2003'teki kuruluşundan bu yana katlanarak artmıştır , 2016'da dünya çapında yaklaşık 35 milyon ve 2018'de yalnızca 3,2 milyon insana ulaşılmıştır.

Uzun Süreli Elektronik Sigara Kullanımı

   Elektronik sigara üzerine yapılan araştırmalar, elektronik sigaranın normal tütün ürünleri gibi toksik içerik açığa çıkarmadığı için daha güvenli olduğunu ortaya koymuştu. Ancak bu inceleme ve açıklama genel olarak elektronik sigaların yapısı ve buharlaştırdığı nikotin bazlı elektronik sigara likitleri ile ilgiliydi. Yani elektronik sigaranın tütün kullanmadığı (dolayısıyla tütünü yakmadığı) için tütünün yanması sonucunda ortaya çıkan toksik maddelerle ilgisinin olmadığı pek çok araştırma sonucunda ortaya konulmuştu.

   Elektronik sigara, tankına doldurulan elektronik sigara likitini (ki bu likitin nikotin oranları çoğunlukla 0,3,6,9 arasında değişebilir) buharlaştıran bir cihazdır. Elektronik sigara likitleri saf su, Propilen gliserin ve vejeteryan gliserin, aroma ve nikotin karışımından oluşur. Bu karışım elektronik sigara tarafından buharlaştırıldığında, ortaya nikotin içeren bir buhar çıkar ve bu buhar elektronik sigara likitinin aromasına göre değişen bir kokuya sahiptir.

   Elektronik sigara ile ilgili daha önce yapılan araştırmaların pek çoğu elektronik sigara ve elektronik sigara likitleri ile ilgili yukarıda belirttiğimiz temel unsurları ortaya koyuyordu. Ancak yapılan yeni araştırmaların odak noktasında şimdi elektronik sigaralar veya elektronik sigara likitleri bulunmuyor. Yeni araştırmalar daha ziyade elektronik sigara kullanımının kullanıcılar üzerindeki etkilerine yoğunlaşmış durumda.

Elektronik Sigara Daha Az Kanserojen

   Elektronik sigara yapılan son araştırmalara göre geleneksel sigaradan çok daha az zararlı ve daha az kanserojen. Bunda, elektronik sigaranın toksik madde açığa çıkarmaması büyük oranda etkili. Daha önce sigara kullanan ve elektronik sigara kullanan kullanıcıların idrar ve tükürük örnekleri üzerinde araştırma yapan araştırmacılar deneklerin örneklerinde kanserojen madde oranının %97.5 oranında daha düşük olduğunu ortaya koydu.

   Bir sigara dalında veya geleneksel başka tütün ürünlerinde “kanserojen” olarak adlandırılan maddeler NNAL ve NNK olarak isimlendiriliyorlar. “Nitrosamine” olarak da adlandırılan bu maddelere (kısaltmalardaki NNAL / NNK “Nitrosamine” Kelimesinden Geliyor) bütanol, pyridyl gibi madde grupları dahil ve bu maddeler birinci dereceden kanserojen.

Elektronik Sigaranın Sigaradan Zararsız Olduğu Hemen Herkesçe Kabul Edildi

   Elektronik sigara kullanımı ile ilgili araştırmaları yöneten Lion Hahab, “Digital Trends” adlı dergide yaptığı açıklamada, elektronik sigara ile ilgili araştımaların daha önceki araştırmaları doğruladığı ve elektronik sigaranın geleneksel tütün ürünleri ve sigaradan %97 oranında daha az zararlı olduğunun bir kez daha doğrulandığından söz etti.

Elektronik Sigaralar Tütün Sigaralarından %95 Daha Az Zararlı

   Nedenin bir kanıtı, Halk Sağlığı İngiltere’nin, e-sigaraların 2015’te onaylanmasından kaynaklandığını ve e-sigaraların tütün tüketiminden %95 daha az zararlı olduğunu belirten bir dönüm noktası olduğunu söylediler. Günümüzde, sigara içenlerin sigara içilmemesine yardımcı olma potansiyeli nedeniyle TPD uyumlu likitlerin seçimi için sonsuz sayıda e sigara cihazı bulunmaktadır.

Sağlığımızın iyileştirilmesi için çalışmalarda bulunan elektronik sigarayı bizlerle tanıştırdığı için Hon'a yürekten teşekkürler saygılar. 

Yorumlar

Hakan Kıran
Hakan Kıran
09 Kasım 2019, 19:11

Böyle değişik bilgiler paylaşmanız biz okurlar için çok faydalı oluyor, teşekkürler.

Yorum Yap

WhatsApp