• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigara, Normal Sigara Satışlarından Fazla Mıdır - Elektronik Sigara Ön Yargıları Hala Devam Ediyor Mu ?

Elektronik Sigara, Normal Sigara Satışlarından Fazla Mıdır - Elektronik Sigara Ön Yargıları Hala Devam Ediyor Mu ?

Elektronik Sigara, Normal Sigara Satışlarından Fazla Mıdır - Elektronik Sigara Ön Yargıları Hala Devam Ediyor Mu ?

03 Aralık 2019, 19:321421

Elektronik Sigara, Normal Sigara Satışlarından Fazla Mıdır - Elektronik Sigara Ön Yargıları Hala Devam Ediyor Mu ?

   Elektronik sigara ile ilgili  haberleri incelerseniz Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’in (Food And Drugs Assosication) elektronik sigaraların 18 yaş altındaki gençler arasında kullanılmasına sınırlandırma getirdiğini göreceksiniz. Dünyada sigara bağımlılığının çaresi olarak görülen elektronik sigaralarla ilgili tek endişe, 18 yaş altındaki kişilerin buhar cihazlarını kullanmalarıyla ilgili. Bu da elektronik sigaranın yurt dışında ne kadar popüler ve yaygın olduğunun bir göstergesi. Peki elektronik sigaralar, normal sigaraların yerini alabilir mi? Elektronik Sigara Ve Normal Sigara arasındaki ilişki nereye gidiyor?

 

  Avrupa Hükumetlerince Bedava Dağıtılıyor!

   Elektronik sigaraların pek çok Avrupa Ülkesinde normal sigara bağımlılığının önüne geçmek için sağlık kuruluşları ve hükumetler tarafından sigara bağımlılarına ücretsiz dağıtıldığından daha önce söz etmiştik. Pratikte elektronik sigaralar tamamen zararsız değil. Ancak elektronik sigaraların normal sigaradan daha az zararlı olduğu da gerek kullanıcılar gerekse sağlıkmkuruluşları tarafından ortaya çıkarılan bir gerçek. Ancak buna rağmen elektronik sigaraların satışı (dünyanın geri kalanı tarafından “vapor”, “vapor device” gibi isimlerle anılıyor) hala pek çok kurum tarafından engellenmeye çalışılıyor. Bunun sebebi de elektronik sigaraların 18 yaş altındaki gençler arasında yaygınlaşması. Yani yetişkin kullanıcıların normal sigara bağımlılığından kurtulmak için elektronik sigara kullanmaları konusunda hükumetlerin veya kamuoyunun bir sorunu yok.

Elektronik Sigaraların Yaygınlaşması Durdurulmaya Mı Çalışılıyor?

   Elektronik sigaralar dünyada giderek yaygınlaşırken, bundan rahatsız olan sigara üreticilerinin buna engel olmak istediğini düşünenlerin sayısı hiç te az değil. Onlara göre elektronik sigaranın önündeki pek çok yasal engelin arkasında “tütün lobisi” bulunuyor.

 

Elektronik Sigara Mı? Vapour Device Mı?

   Peki elektronik sigaraları normal sigaraya üstün kılan özellikler arasında neler bulunuyor? Öncelikle aromalı ve nikotin içeren bu cihazlar için “elektronik sigara” yakıştırması çoğu kullanıcı tarafından yapılıyor. Aslında “elektronik sigara” veya “e-sigara” olarak tanımlanan cihazların literatürdeki adı “buhar cihazı” yani “vapour device”. Buradan da anlayacağınız üzere, elektronik sigaralar size aromalı ve nikotinli bir buhar sunduğundan normal sigaradan çok daha az zararlıdır.

   Elektronik sigaraları popüler kılan bir başka özellik' te cihazınızın verdiği buharın likitine müdahala edebilmeniz. Bu da elektronik sigaraların kullandığı aroma ve nikotini ayarlayabilmeniz anlamına geliyor. Sigarayı yeni bırakanlar yüksek nikotin seviyesi ile başlayıp bu seviyeyi giderek düşürerek normal sigarayı bırakabiliyorlar. Üstelik elektronik sigaralar geride kül veya izmarit bırakmıyor. Ek olarak, elektronik sigaraların buharı oldukça hoş kokulu ve kapalı alanlarda bile çevrenizdekileri rahatsız etmiyor.

   Elektronik sigaralar arasındaki en popüler modeller arasında Smok Alien, Vaporesso Revenger ve yeni nesil Pod cihazlardan Smok Nord ve RPM40 modelleri gayet güvemilir ve sigarayı bırakmak için etkili cihazlardır. Elektronik sigaralar, normal sigaraya göre daha az zararlı ve bu hem sağlığımız hem de cüzdanımız için geçerli. İngiltere'de Kamu Sağlğının yağtığı araştırmalara göre elektronik sigaralar normal sigara kullanımına kıyasla %95 daha az zararlıdır, kullanmaya yeni başlayacak iseniz Smok Nord ve Smok Rpm40 modelleri başlangıç için uyugun olacak, pod cihaz sevmem derseniz Smok veya Vaporesso tercihinde bulunabilirsiniz. Herkese bol buharlar.

   www.elektroniksigaratamiri.com 

Yorumlar

Ebru Bakırcıoğlu
Ebru Bakırcıoğlu
11 Ocak 2020, 18:12

Elektronik sigaraya yeni başlayan bir kişi olarak dediğiniz gibi smok rpm40 cihazını alıp kullanmaya başladım ve gerçekten güzel bir cihaz en kaliteli likiti bile kullandığımda sigaradan daha ucuza geliyor, yeni başlayanlara tavsiyem aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan tavsiye ye uyup alıp denemeniz.

Yorum Yap

WhatsApp