• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigara Pilleri Hakkında Bilinmesi Gerek Her Şey - Elektronik Sigara Pilleri Patlar mı ?

Elektronik Sigara Pilleri Hakkında Bilinmesi Gerek Her Şey - Elektronik Sigara Pilleri Patlar mı ?

Elektronik Sigara Pilleri Hakkında Bilinmesi Gerek Her Şey - Elektronik Sigara Pilleri Patlar mı ?

26 Ekim 2019, 01:323442

Elektronik Sigara Pilleri Hakkında Bilinmesi Gerek Her Şey.?

   Elektronik sigara koleksiyonunuzdaki en heyecan verici kit parçası olmayabilir, ama şüphesiz en önemlilerinden biri. Hayatımızın vaz geçilmez unsuru olan elektrik, tabiki piller, kolumuzdaki saate, elimizden düşürmediğimiz telefonlarımıza, en sonunda ise kötü kokan, ardında kül ve izmarit bırakan sigaraların bile içinde..  pek tabii olarak her şeyin kalitelisinde olduğu gibi bataryaların kaliteliteli olanı makbuldur, hatta öyle ki elektronik sigara deneyiminizin kalitesi onlara bağlı ve yanlış olanını seçmek, en iyi kalitede likitiniz bile olsa elektronik sigara sevincini mahvedebilir. Elbette, pillerden bahsediyoruz.

   Büyük buhar üretiminin arkasındaki gerçek güç olduklarını söylediğimizde yalan söylemiyoruz, bu yüzden bugün elektronik sigara dünyasının bu yüce kahramanlarına odaklanacağız. İhtiyaçlarınız için en iyi aküyü nasıl seçeceğinize ve akünüze nasıl bakacağınıza dokunmanın yanı sıra, mevcut pil grubunun detaylarını da paylaşacağız.

 

Otomatik ve Manuel Piller

   Batarya seçiminizi daraltmadan önce, bataryaların neden elektronik sigara kurulumunuzun bu kadar önemli bir parçası olduğunu bilmek önemlidir. Bataryayı olabildiğince basit bir şekilde koymak için, elektronik sigara içerken soluduğunuz dumanı üretmek için likiti ısıtır. Bataryanız düzgün çalışmıyorsa veya ihtiyaçlarınız için yanlış batarya seçtiyseniz, yeterince duman görmediğinizi veya likitinizin genellikle aynı tadı vermediğini fark edebilirsiniz, hatta bataryaların doluluk oranına göre likit tadında, vir elektronik sigara gurmasinin çok rahat anlayabileceği farklar olabilir, bu farkı yeni keşfedenler sorunu düzeltmek içi bir çok defa farklı coil denemesi yaparak sorunun aslında pillerden kaynaklandığını anlayamayabilir.

 

Her şeyde olduğu gibi tecrübe yaşanılarak kazanılır, 5 yıl içinde ben ve ekip arkadaşlarım mesleğimizin temek kuralı olan piller hakkında çok farklı tevrübeler edindik ve bu makalede, tecrübelerimizi siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedik.

 

Bütün piller fanidir..

Pillerin genel çalışma mantığını insan hayatınabenzetebiliriz.. ilk yıllar son derece taze verimli aktif ve atılgan.

Yaş ilerledikçe yorgunluk, güçten düşme ve isteksizlik ve bilinen son. Pillerin kullanım yoğunluğuna ve şarj etme alışkanlıklarımızı da göz önünde bulundurmak gerekiyor, eski bir alışkanlık olan pilleri tamemen bitmeden  şarj etmeme,  bitik pilleri ısırarak kullanmaya devam için zorlamak, bitik pillerle elektronik sigaranızı zorlamak.. şimdi her şeyi bir kenara bırakalım ve piller hakkında bu güne kadar pek bilinmeyen gerçekleri ele alalım.

 

Şarj edilebilir piller için temel kurallar nelerdir ?

 

Elektronik sigaralarda kullanılan piller iki çeşittir

1. lityum iyon piller

2. lityum polimer piller 

 

iki pil çeşidi bir ortak noktaya sahiptir, iki pil çeşidimizin ortak noktası voltaj eşiklerine sahip olmaları, şimdi konuyu kısaca şöyle izah edelim.

 

Tam şarj VoltajıLityum iyon pil için şarj voltajı 4.2V'dir. Pil voltajının herhangi bir zamanda 4.2V değerini geçmediğine dikkat edilmelidir evet lityum iyon pillerin boş diye belirttiğimiz voltaj değeri nedir ?  eğer cevabınız sıfır ise kısmen yanılıyorsunuz.. 4.2 volt bu pil için full dolu voltaj olduğundan başlarsak, 3.9 v değerine sahip bir pili elektronik sigaramıza takıp pil değerlerini ekrandan kontrol edecek olursak, pil şarj düzeyi için yarım şarjı göstergeden okuyabiliriz. peki elektronik sigaramızın pili boş olarak algılayacağı minimum voltaj nedir ?   3.7 evet tam olarak 3.7 değeri sağlıklı fakat şarjı bitik diyebileceğimiz bir pil için 3.7 dir. Eğer elektronik sigaramızı düzenli olarak şarj etmez isek pillerimiz 3.7 voltajın da altına düşecek, daha sonra voltaj eşiğinden dolayı yeniden şarj almakta zorlanacak, evet doğru tahmin ettiniz voltaj değeri 3.7 altında olan pillerimiz bir daha şarj almamakta ve maalesef pillerimiz çöp olmaktadır.

 

 

Elektronik Sigara Pilleri Patlar mı ? 

Evet soru tam olarak bu ise cevabı açık ve net EVET.!

Elektronik sigara pilleri yüksek güç kapasitesine (Amper'e) sahiptir, elektronik sigara pillerini bir yerden bir yere taşımak için dolu pilinizi anahtarlığınız ile aynı cebinize veya çantanıza attığınız andan itibaren yüksek risk içeren pimi çekilmiş bir bomba taşıdığınızı hayal edebilirsiniz.. en ufak bir kısa devre, yani artı ile eksi kutubun bir iletken yardımı ile birbirine temas etmesi sonucu vücudunuzda ciddi yanıklar yada yaralanmalar meydana gelebilir.

Elektronik sigara pilleri atomizer içerisinde tes sargıyı üretmek için biriktirdiği yüksek enerjiyi cebimizde veya çantamızda asla boşalmamalı, şakası olmayan bu kuralı asla unutmamalı ve dikkatli olunmalıdır..

 

 

Otomatik Bataryalar Hakkında..

 

   Genel olarak, çoğu basit kavramadan daha kolay olduğu için otomatik bir batarya ile çalışmaya meyillidir ve adından da anlaşılacağı gibi otomatik olarak çalışmayla ilgilenir. Bu piller, elektronik sigara deneyiminin geleneksel sigara ile yaşayacakları deneyimi taklit etmesini isteyenler için harikadır; yeni elektronik sigaralar veya düşük bakım gerektiren elektronik sigara tecrübesi arayanlar için harika bir seçimdir. Otomatik piller şarjlar arasında manuel emsallerinden daha uzun ömürlü olma eğilimindedir, bu nedenle hareket halindeyken dolaşan ve pillerini düzenli olarak şarj edemeyenler için mükemmeldir.

   Otomatik bir bataryanın ana dezavantajı, dakikada alabileceğiniz sürelerin sayısının sınırlı olması ve manuel bir bataryadan göreceğiniz kadar buhar üretememesidir.

   Şimdi, manuel piller. Geleneksel olarak, deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen tecrübeli gazeteler tarafından tercih edilen manuel piller, çok daha fazla buhar üretir ve istediğiniz kadar uzun süre sürüklenmenize izin vermektedir. Diğer bir avantaj tamamen sızdırmaz olmalarıdır, bu nedenle likitlerin ait olmadığı yere ulaşma ve pilinize zarar verme riski yoktur.

   Bu seçeneğin dezavantajı, şarjın otomatik bir batarya kadar uzun sürmemesi eğilimindedir, bu nedenle hareket halindeyken gücünüzün tükenmemesini sağlamak için bunları daha sık şarj etmeniz gerekecektir.

Elektronik Sigara Pillerinin Bakımı ?

   Pillerle ilgili aldığımız en yaygın sorulardan biri, pilinizi en iyi performansta tutmak ve mümkün olan en uzun ömrü sağlamak için neler yapabileceğinizle ilgilidir. Bataryanızı en iyi durumda tutmak için yapabileceğiniz birkaç farklı şey vardır:

   Listede ilk olarak pilinizi düzenli olarak kullanmaktır. Muhtemelen ana bataryanızı günlük olarak kullanacağınız ancak koleksiyonunuzdaki diğer bataryaları da şarj etmeyi unutmayın. Çekmecenin arkasına toz biriktirmelerine izin vermeyin, çünkü sadece ara sıra kullanırsanız en iyi performansı göstermezler.

   Bir sonraki adım, pilinizin şarjlı kalmasıdır. Gücünün tükenmesine izin vermek yerine, önerimiz sıfır şarj etmeden önce onu şarj etmektir. Bataryanızı, normal gücünde bir kayıp olduğunu fark ettiğiniz anda şarj etmek en iyisidir ve şarjı devam ettirirseniz daha uzun bir raf ömrüne sahip olduğunu fark edeceksiniz. Ek olarak, ileride kullanmak üzere bir yere koymadan önce pillerinizi tam güçte şarj edin. Hareketsiz kaldıklarında biraz güç kaybedecekler, bu yüzden onları tam şarjlı olarak saklamak, onları tekrar topladığınızda hala yeterli miktarda ücretin kalması gerektiği anlamına gelir.

   Şarj hakkında son bir not, pilinizi aşırı şarj etmeyin. Tam güce ulaştığında, bağlantının kesildiğinden emin olun, çünkü aşırı şarj işlemi pilinizin ömrünü olumsuz yönde etkileyebilir.

   Bu sıkıcı bir angarya gibi görünebilir, ancak pilinizi daima temiz tuttuğunuzdan emin olmanızı tavsiye ederiz. Piliniz günlerce kir, toz ve dökülen likitlerden muzdarip olabilir ve bu durum performansını olumsuz etkileyebilir. Pamuklu bir aseton alın ya da alkollü mendili alın ve pilinizi düzenli olarak temizleyin, özellikle de yuvanın ve pilin bir araya geldiği yerlere yoğunlaştıkça odaklanın.

Pillerin Şimdiki Sıralaması

   Şu anda üç tip piller bulunmaktadır: Standart Klasik, Uzun Klasik ve EX pil. Hangi pilin gereksinimlerinize en uygun olduğu, elektronik sigara kurulumunuza bağlıdır, ancak her bir pil, tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığımız için farklı tipte bir elektronik sigara türü sunmaktadır.

   Standart Klasik bizim en popüler ve hem manuel hem de otomatik versiyonu mevcuttur. Her şarj yaklaşık 200 nefes üretir ve batarya 4.2 voltla çalışır, 2-3 saatlik şarj süresiyle çalışır. Otomatik pillerin şarj başına yaklaşık% 25 daha fazla şarj alma eğiliminde olduğuna dikkat etmek önemlidir. 

   Uzun Klasik adından da anlaşılacağı gibi, şu anda en uzun pil olduğunu. 380 mAh'lik bir batarya değerine sahip 4.2 voltta çalışmaktadır, bu da kullanıcıları şarj başına yaklaşık 300 değerlik işlemden geçirir. Bu batarya için popüler bir kullanım, onu nargile efekti için birleştirmektedir. Uzun Klasik manuel veya otomatik olarak çeşitleri mevcuttur.

   EX Pil bizim en gelişmiş özellikler sunan ve beş farklı tasarımlarıda mevcuttur, manuel veya otomatik olarak üretilmektedirler. Batarya 4,2 voltta çalışıyor ise, 280 mAh batarya değerine sahip ve ne kadar güç kaldığını göstermek için kullanım sırasında parlayan şarj gösterge ışıkları ile birlikte bulunmaktadır.

Bitik elektronik sigara pilleri ne olacak ? 

Tabiki gelecek nesili düşünen bireyler olarak doğrudan çöpe atmak değil.. atık pil dönüşüm kutularının hakkını vermek gerekmektedir, pillerin içeriği doğamız ve toprağımız için ciddi tehlikeler oluşturmakta, doğada yüz yıllarca zehir saçmakta  ve  zararlı etkilerini sürdürebilmektedir. Eğer etrafınızda atık pil toplama noktaları bulamıyor ve içiniz pillerinizi çöpe atmaktan yana razı gelmiyorsa, bize bu doğayı koruma projemizde yardımcı olabilirsiniz..  elinizdeki lityum iyon pilleri en az 6 adet olarak biriktirdikten sonra ptt kargo aracılığı ile karşı ödemeli bizlere gönderebilirsiniz, biz keyfimizi elektronik sigara kullanırken kullandığımız atık pilleri doğanın kalbine bırakmamak için başlattığımız (Atık Piller Geri Dönüşüme )  kampanyamıza, siz değerli okurlarımızın da desteklerini çekinmeden vereceğinize inanıyoruz.. bir pilin ortalama 130 kg toprağa yetecek kadar zehirli olduğunu unutmamalı ve bütün canlılara ait olan dünyamızı daha temiz bırakabileceğimiz konusunda emin adımlarla ilerliyoruz, sizler bu yazıyı okurken biz çoktan Türkiye genelinde 9863 adet pili geri dönüşüme kazandırdığımızı gururla belirtmek istiyoruz, haydi siz de bu hareketin bir adımı olun, birlikte başaralım..

 

 

Piller güçtür, enerjidir, kapasitesi kadar özgürlüktür, iyi bakılan bir pil parasının her kuruşunu fazlasıyla ödemek için tasarlanmıştır, yeter ki her şeyde olduğu gibi, olması gerektiği gibi kullanalım. 

   www.elektroniksigaratamiri.com

Yorumlar

Serap Gani
Serap Gani
21 Kasım 2019, 18:43

En kısa zamanda size elimde olan pilleri göndereceğim iyi çalışmalar diliyorum.

Volkan Taş
Volkan Taş
18 Kasım 2019, 19:33

Elektronik sigara pillerim yere düştü makinama takıyorum çalıştırmıyor yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Yap

WhatsApp