• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı mıdır ? Makale

Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı mıdır ? Makale

Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı mıdır ? Makale

24 Eylül 2019, 23:352612

Yıllardır bilim adamları, vapingin geleneksel sigaranın daha güvenli bir alternatifi olduğunu gösteren kanıtlar oluşturuyorlar. Genel halk artık on yılı aşkın bir süredir e-sigaralara erişebiliyor ve vaping'in sağlık üzerindeki olumlu etkilerini destekleyen daha fazla araştırma ortaya çıkıyor. Birleşik Krallık'ta  yapılan bir kaç  çalışma , geleneksel sigaraları boşa harcayan insanların bundan sonra kendilerini daha iyi hissettiğini göstermiştir. Bu mükemmel bir haber, çünkü doğrudan geleneksel sigaralardan vapinge geçmenin faydalarını gösteren yeni araştırmalara tekabül ediyor.

 

Araştırma, Elektronik Sigaranın, Sigaraya Bağlı Sağlık Sorunlarını Azaltabileceğini Söyledi

Sigara içen kişilerin  bronşit veya zatürree gibi  solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma şansının daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz  ? New England Tıp Dergisi  vaping geleneksel sigaradan anahtarlamalı insanların sağlık etkilerini ölçmek için bir çalışma yayınladı. Elektronik sigaraya geçmenin, sigarayı bırakmaktan tamamen vazgeçtiği gibi, sekiz biyolojik sigara izleyicisini önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Çalışmada 90 katılımcı, bir grup geleneksel sigara içmeye devam eden ve bir grup tamamen sigarayı bırakan üç gruba buharlaşmaya geçiş yapan altı gruba ayrıldı. Araştırmacılar,  mevcut maruz kalma için biyolojik belirteçlerin seviyelerini ölçmek için beş gün sonra idrar ve kan örnekleri aldı.

Sigarayı tamamen bırakan grubun biyobelirteçlerini% 85,3 oranında azalttığını buldular. Bununla birlikte, buharlaşmaya geçen grup, biyobelirteçlerinde% 85'lik bir düşüşe sahipti. Bu, buharlaşmaya geçmenin biyobelirteçlerinizi tamamen kimyasal madde maruziyeti için azaltma konusunda neredeyse tamamen etkili olduğunu kanıtlıyor.

Sigara ve Yüksek Tansiyon Hakkında : Elektronik sigara Düşürmeye Yardımcı Olabilir mi ?

Geleneksel sigara içmenin tüm kardiyovasküler sisteminize zarar verebileceği bir sır değil  . Sigara içmek sizi yüksek tansiyon geliştirme riskini artırır. Ayrıca, atardamarlarınızın iç kısmında plak birikimini teşvik eder ve bu kan akışınızı kısıtlayabilir. Bu olduğunda, koroner arter hastalığı, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışı, kalp krizi, felç veya ölüm geliştirme aşamasını belirler.

Bir araştırma  , geleneksel sigaralardan buharlamaya geçmenin kan basıncı seviyenizi azaltabileceğini destekledi. Çalışmanın katılımcıları çalışma boyunca tansiyonlarını ve kalp atışlarını izlemişlerdir. Düşük, yüksek veya nikotin tüketmemesine bağlı olarak, üç kategoriye giren insanları ayırdılar.

Tütün alımını azaltan veya bırakan insanlar, nikotin tüketimine rağmen, genel kan basıncı seviyelerinde sabit ve uzun süreli bir düşüş göstermiştir. Bu da, kalp-damar hastalıkları ve buna bağlı konulardaki riskinizi azaltır ve vapingin insanların daha uzun ve sağlıklı yaşamlarına potansiyel olarak yardımcı olabileceğini düşündürür.

 

Elektronik Sigara ile İlgili Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları Nelerdir ?

  • Nikotin Alımını Kontrol  Edin - Vaping, e-sigaralarda mevcut olan çeşitli nikotin seviyeleri nedeniyle nikotin alımınızı kontrol etmenizi sağlar. Düşük, orta veya yüksek güçten seçim yapabilirsiniz. Bu, istediğinizden daha fazla nikotin almamanızı sağlamak için çalışır. 

 

  • Akciğer Fonksiyonunu İyileştirme -  Bir anket 19.000 kişiyi aldı ve onlara  vaping durumuna geçtikten sonra akciğer fonksiyonlarını sordu. Katılımcıların kabaca% 76'sının geçiş yaptıktan sonraki aylarda akciğer fonksiyonlarında iyileşme olduğunu bildirdiler. 

 

  • İkinci El Duman Risklerini Azaltın -  Vape yaparken  , geleneksel sigaralarda bulunan tüm kimyasalları alamazsınız  . Sigara içenlerle yaşayan ve ikinci el sigara solumak isteyenler için mükemmel bir haber. 

 

  • Kilo Alınmasını Önler -  Sigarayı bıraktığınızda, kilo almak yaygındır,   çünkü arzularla mücadele etmek için daha çok yersiniz. Ayrıca nikotin çekilmesi de daha fazla yemenize neden olabilir. E-sigaralarda nikotin bulunduğundan, bunlara geçerek kilo alımını önleyebilirsiniz.

 

E-sigara kullanımı, geleneksel sigaraya göre önemli sağlık yararları ve iyileştirmeler göstermiştir. Sonuçlar anlık değildir, ancak araştırmalar, uzun vadede size fayda sağlama potansiyeline sahip olduklarını göstermektedir.

 

Yorumlar

kasım birkan
kasım birkan
09 Kasım 2019, 15:58

elektironik sigaralar ile güzel bilgi verilmiş, ben 20 sendir sigara kullandım bir faydasını görmedim daha önce çıkartsaydılar keşke.

Hasan Zahter
Hasan Zahter
23 Ekim 2019, 15:56

Elektronik sigaraların insan sağlığına bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum, nereden elektronik sigara bulabilirim?

Yorum Yap

WhatsApp