• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigara, Sigaradan Sonra Kilo Alımını Nasıl Etkiler.?

Elektronik Sigara, Sigaradan Sonra Kilo Alımını Nasıl Etkiler.?

Elektronik Sigara, Sigaradan Sonra Kilo Alımını Nasıl Etkiler.?

15 Kasım 2019, 18:424743

Elektronik Sigara, Sigaradan Sonra Kilo Alımını Nasıl Etkiler.?

   Elektronik sigaralarla ilgili her gün başka bir gerçek bilgi ortaya çıkıyor veya atılıyor. Elbette bunda elektronik sigaraların her gün daha popüler hale gelmesi yatmaktadır. Elektronik sigara kullanımının ortaya çıkan bir başka yönü de elektronik sigaranın sigarayı bıraktığınızda size verdiği zararı kesmeniz ortadan kaldırmanızdır. Bu yönlerden bir tanesi de sigarayı bıraktıktan sonra gerçekleşen kilo alımını sonlandırmasıdır. Acaba elektronik sigara, sigaradan sonraki kilo alımını engeller mi?

Sigara, Zayıflatması Yönü İle Pazarlanmıştı:

   İlginç ama sigara markaları ilk olarak “zayıflattığı” için özellikle 1920’li yıllarda popüler hale “getirildi”. Gerçekten de sigara kullanımı insanların kilo kaybına uğramasını sağlar. Neden mi? Çünkü sigara kullanımı beyindeki zevk hormonlarının açığa çıkartılmasında etkili rol oynamaktadır. Bu da yemek yediğimizde beynimizde salgılanan zevk hormonlarının salgılanması için gereken yemek yeme işleminin azalmasına bizim daha çabuk sofradan kalkıp elektronik sigara veya sigara yakmamıza neden olur.

   Beyinde zevk hormonlarını harekete geçiren şekerli gıda tüketimi, sigara kullanılmaya başlandığı zaman azalmakta bu da kullanıcıların kilo kaybetmesi ile karşılaşmasını sağlamaktadır. Sigaranın sağlık için riskli olmasına rağmen bu kilo kaybettiren etkisi, sigara firmalarınca sıklıkla bizim istemediğimiz mecbur bırakılmamız durumudur, çay sigara veya kahve sigara bu duruma örnek olarak verilebilir.

Elektronik Sigara İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

   Aslında elektronik sigara ve elektronik nargile, insanları zayıflatması için üretilmiş değildi ilk olarak barış çubuğu olarak kullanılmaya başlayan sigaranın keşfi kristof kolomba dayanmaktadır, neyse o konuya fazla girmeye gerek yok dostlar konu dağılmasın. Buna karşın elektronik sigara modellerinin de kilo kaybına neden olduğu söylenebilir. Çünkü elektronik sigara da tıpkı sigara gibi insanlara nikotin sağlar. Üstelik elektronik sigara modelleri bunu insan vücuduna zararlı kimyasallar sokmadan yapar. Bir sigara dalının içerisinde belirlenmiş 600’den fazla zararlı kimyasal bulunur.

   Bu kimyasallar kanserojendir ve insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Buna karşın elektronik sigara hem sigaranın sağladığı zararlı kimyasalları barındırmaz hem de insan vücudunun ihtiyaç duyduğu nikotini rahat bir şekilde sağlar. Bu yüzden elektronik sigara kullanımının kilo verdirmek gibi vücutta bir tür likitten dolayı doygunluk getirmek suretiyle yemek yeme ihtiyacımızı kesme etkisinin olduğundan söz edilebilir.

   Elektronik sigara likitlerinde bulunan aromaların da zayıflamada etkisi vardır. Elektronik sigara likitlerinde bulunan aromalar, çörek, dondurma, kek gibi şekerli gıdaların aromalarını içerirler. Bu da insanların bu şekerli gıdalardan ziyade elektronik sigara veya elektronik nargile kullanmalarına neden olur. Ancak tüm bu dolaylı ve dolaysız etkilerine karşın elektronik sigara zayıflamak için kullanılmaz. Elektronik sigara modellerini zayıflamak için kullanmak son derece sakıncalı ve de yanlıştır. Çünkü elektronik sigara tamamen zararsız değildir. Elektronik sigara ve elektronik nargile sigarayı bıraktırmak için üretilen cihazlardır.

   Bu cihazları sigarayı bırakmak dışında ancak eğlence maksatlı kullanmanız sizler için daha iyidir. Zayıflamak için elektronik sigara kullanmak az da olsa vücudunuza formaldehit ve diacetyl girmesine neden olacaktır. Bu da elektronik sigara kullanımını her ne şart altında olursa olsun sorunlu bir mesele haline getirmektedir. Elektronik sigara en nihayetinde nikotin sağlar ve nikotin damar – kalp sağlığını olumsuz yönde etkiler dostlar, özellikle de uzun vadeli kullanımda. Bu yüzden sadece zayıflamak veya kilo kaybetmek için elektronik sigara kullanmamalıyız.

Elektronik Sigara Dolaylı Yoldan Kilo Kaybetmenize Neden Olabilir!

   Bu soruyu dolaylı yollardan “evet” olarak cevaplamak mümkün. Öncelikle elektronik sigaralarda kullanılan likitler, tatlı krizlerinizi önlemektedir. Yoğun aromalı buhar, iştahla yemek istediğiniz bir tatlının aromasını sizlere tattırabilir ve böylece sizin o tatlıya olan isteğinizi azaltıp kesebilir. Elektronik sigara likitleri sizin de bildiğiniz üzere pek çok farklı likit çeşidine sahiptir; doğum günü pastasından mısır gevreğine, dondurma aromalarından tutun da milkşeyk‘e kadar pek çok aroma arasından seçim yapabilirsiniz. Çikolatalı bir likit seçerseniz, aniden bastıran çikolata krizine karşı koyabilirsiniz. Bu da dolaylı yoldan sizin tatlı krizlerinizi sonlandırır ve kilo vermenizi hızlandırır dostlarım.

Sigarayı Bırakırken Elektronik Sigaradan Destek Alabilirsiniz:

   Elektronik sigaraların kilo vermenize dolaylı bir başka etkisini de herhalde en çok sigara tiryakileri bilir. Sigarayı bırakmak istediğinizde ve sigaradan uzak durduğunuzda, beyninizdeki seratonin ve dopamin seviyesi ciddi anlamda azalır, çünkü devamlı yaptığınız bir alışkanlığın yerini doldurmanız gerekecektir dostlar. Bu da iştahınızın artmasına neden olur. Yani içmediğiniz her sigara dalı size tartıda ağırlık olarak geri döner. Peki elektronik sigara bu süreci nasıl etkiler?

   Elektronik sigara, vücudunuzun nikotin ihtiyacını gidermenin belki de en sağlıklı yollarından birisidir. Vücudunuzun nikotin ihtiyacını karşılamadığınızda vücudunuzdaki endorfin gibi maddelerin seviyesi düşer. Bu da iştahınızın açılmasına neden olur. İştahınızın açılmasıysa kilo almanıza sebep olur.

   Bu problemin üstesinden gelmek için elektronik sigarayı kullanabilirsiniz. O zaman vücudunuz nikotine ihtiyaç duymayacaktır ve bu da kendinizi daha rahat hissetmenize neden olur.Elektronik sigaralar kandaki gluktoz seviyesini etkilemediği için şeker hastalarınca da rahatlıkla kulllanılabilir.

   Eğer siz de sigarayı her bırakmaya teşebbüs ettiğinizde kilo almaktan şikayetçiyseniz ve sık sık bastıran tatlı krizleri ile mücadele edemiyorsanız, bunların üstesinden gelmek için elektronik sigaraları kullanabilirsiniz.

   www.elektroniksigaratamiri.com

Yorumlar

Halim Seyran
Halim Seyran
22 Kasım 2019, 19:33

Elektronik sigaraya yeni başladım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum yazılarınız faydalı oldu sağolun.

Galip Kaptan
Galip Kaptan
21 Kasım 2019, 17:46

Elektronik sigara kullanmadan yok ben sigarayı bırakamıyorum falan demeyin, biraz iradenize sahip olmanız gerekiyor. Gerisi kolay herkese iyi günler.

Kübra Tadımlar
Kübra Tadımlar
18 Kasım 2019, 19:59

Sigarayı bıraktıktan sonra çok fazla kilo aldım sigaraya tekrar başladığımda biraz zayıfladım baktım böyle olmuyor. Elektronike geçtim şuanda en azından kilo almıyorum sağlık önemli birşey arkadaşlar lütfen sigaraya başlamayın kullanıyorsanız da elektronik sigaralardan almanızı tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

WhatsApp