• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigaraların MOD Ayarı Nedir - Nasıl Yapılır?

Elektronik Sigaraların MOD Ayarı Nedir - Nasıl Yapılır?

Elektronik Sigaraların MOD Ayarı Nedir - Nasıl Yapılır?

21 Aralık 2019, 19:371961

Elektronik Sigaraların MOD Ayarı Nedir - Nasıl Yapılır?

   Elektronik sigara modellerini kullanışlı kılan özelliklerden bir diğeri de özellikle Mod Elektronik Sigara modelleri çeşitlerinin MOD ayarının yapılabilmesidir. Elektronik sigara dünyasında yüksek buhar sağlamaları ile bilinen MOD elektronik sigara modellerinde ayarlar genellikle bu tipteki elektronik sigara modellerinin MOD gövdesi üzerinden yapılır.

   Eğer bu kadar bilgi size fazla geldiyse üzülmeyin. Yazımızda öncelikle MOD elektronik sigara modeli çeşitlerinden ve bu mod elektronik sigara modellerinde gerekli ayarlamaları nasıl rahatlıkla yapabileceğinizden ve de bu içim modlarının ne demek olduğundan söz ederek aynı zamanda hangi içim modunun nasıl bir elektronik sigara deneyimi için kullanılacağından ayrıntılı olarak söz etmeye çalışacağız.

MOD Elektronik Sigara Nedir?

   Mod elektronik sigara normal elektronik sigara modellerinden daha detaylı ve farklı içim modları için ayarlanabilir gövdelere sahip olan elektronik sigara modelleridir. Normal elektronik sigara modelleri nedir diye merak ediyorsanız, internet üzerinden küçük bir araştırma yapın ve “electronic cigarette”, “e-cigarette”, “vapor device” gibi kelimelerle arama yaparak standart elektronik sigara modellerine ulaşabilir ve bu elektronik sigara modellerini inceleyebilirsiniz.

   Karşılaşacağınız elektronik sigara modelleri genellikle ya bir normal sigara dalına benzeyen veya basitçe bir çubuğa benzetebileceğiniz cihazlar olacaktır. Kalem kalınlığında veya geleneksel bir sigara dalına benzeyen elektronik sigara modelleri birinci jenerasyondur. İkinci jenerasyon elektronik sigara modelleri genellikle “vape – pen” olarak anılırlar. Buna ek olarak mod elektronik sigara modelleri elektronik sigara kullananların arasında en gelişmiş elektronik sigara modelleri olarak bilinirler. Bu elektronik sigara modellerini ismini veren şeyse çeşitli içim modları için ayarlanabiliyor olmalarıdır.

   Mod elektronik sigara modelleri ayrıntılı ve diğer modellere göre nispeten daha pahalı olan elektronik sigara modelleridir. Yoğun buhar verdikleri ve atomizer kısmına geçen watt 20 Watt’ın üstünde olduğu için bazı internet sitesi ve kaynaklarda bu cihazlar için “elektronik nargile” yakıştırması da yapılmaktadır.

   Bunun nedeni bir mod elektronik sigara modelini özellikle VG yani “Vejeteryan Gliserin” oranı yüksek bir elektronik sigara likiti ile kullandığınızda fazla buhar vermesidir. Mod elektronik sigara modelleri genellikle mod gövde ve atomizerden oluşur. Mod gövdeler genellikle şarjlı piller ile çalışırlar ve bu piller mod elektronik sigara gövdesinin içinde yine gövdenin imâl edildiği bir metal kapak ile korunur.

   Elektronik sigara modelleri genellikle “regulated mod” olarak anılan RD cihazlardır. Ancak bu genellikle cihaz incelemelerinde geçmez. RG tabiri, o mod elektronik sigarada bataryadan atomizere geçen watt değerinin ayarlanabilmesi anlamına gelmektedir. Peki bu ne anlama geliyor? Bu, mod elektronik sigarada içim modunu rahatlıkla ayarlayabilmeniz anlamına gelir. Mod elektronik sigara modelleri genellikle patlamaları ile gündeme gelen mekanik mod elektronik sigara modelleri ile karıştırılırlar.

Elektronik Sigara İçim Modları

   MOD elektronik sigara modellerine ismini veren şeyin bu tipteki elektronik sigara modellerinin içim modlarının ayarlanabilmesi olduğundan söz etmiştik. Bu içim modları genellikle uzman ve tecrübeli elektronik sigara kullanıcıları tarafından detaylı olarak bilinen kavramlar olmakla birlikte, elektronik sigara kullanmaya yeni başlayan pek çok kişinin ne olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşadığı kavramlardır.

ByPass MOD Nedir?

   MOD elektronik sigara modellerinde farklı içim modları ile çekim yapabileceğinizden söz etmiştik. Bunların başında mekanik mod elektronik sigara modelleri arasında yaygın bir içim modu olan Bypass mod gelmektedir. Bu modda RG mod elektronik sigara modeliniz tıpkı bir mekanik mod elektronik sigara gibi çalışır. Bu içim modunda elektronik sigara, mod gövdedeki elektrik enerjisini sınırlayan devreyi es geçer ve siz ne kadar güç istiyorsanız o kadar gücü bataryadan atomizere aktarır.

Mekanik MOD Elektronik Sigara Nedir?

   Mekanik MOD elektronik sigara, bataryadan atomizere geçen akım miktarını elle yaptığınız elektronik sigara modelleridir. Bu modeller ilkeldir ve yaşayanan teknik sorunlardan dolayı sık sık patlarlar. Elektronik sigara modelleri ile oluşan ön yargının sebebi de yine bu mekanik mod elektronik sigara modelleridir.

Power MOD Nedir?

   Elektronik sigara modellerinde farklı watt değerleri ile çekim yapabileceğinizden söz etmiştik. İşte mod elektronik sigara modellerinde bunu yapabilmenizi sağlayan şey “power mode” olarak isimlendirilir. Power mod ile mod elektronik sigara gövdesinin üzerinden istediğiniz kadar gücün atomizere geçmesini sağlayabilirsiniz.

   Böylece atomizer kısmında oluşan gerilim azaltabilir ve mod elektronik sigara gövdesinde bulunan şarjlı pillerin veya bataryanın ömrünün çok daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Mod elektronik sigara modelleri genellikle maksimum watt değerine göre fiyatlandırılırlar. Bir örnek vermemiz gerekirse Eleaf iStick Pico 75 Watt, adından da anlaşılacağı üzere 75 Watt’a kadar çıkabilen bir mod elektronik sigara modeliyken Smok Alien mod elektronik sigara 200 watt’a kadar çıkabilir. Elbette bir mod elektronik sigaranın gücünü watt değeri belirler. Maksimum watt değeri yükseldikçe bir mod elektronik sigara modelinin de fiyatı yükselmektedir.

TC MOD Nedir?

   Bir elektronik sigarada TC modu, mod elektronik sigaranın sağladığı buharın sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlamanızı sağlar. Genellikle mod elektronik sigara kullananlar sıcak ve yoğun elektronik sigara buharı elde etmek isterler ve TC mod sayesinde cihazlarından sıcak buhar elde edebilirler. Bu mod ile elektronik sigara kullandığınızda mod cihazın sizlere sağladığı elektronik sigara buharının sıcaklığı giderek artacaktır.

   Elektronik sigara incelemelerinde sıklıkla karşımıza çıkan Ni200, SS, Ti200 gibi içim modları TC mod içim şekillerinin alt kollarını ifade ederler. Aslında elektronik sigara modellerinin ayrıntılı inceleme kısımlarında veya ürün açıklamalarında geçen Ni200, Ti200 gibi ifadeler TCR olarak adlandırılır. Ancak kafanız karışmasın. Bir mod elektronik sigarada TCR ifadesinin yer alması demek o mod elektronik sigara gövdesinin farklı buhar sıcaklıkları için farklı coil teller ile kullanılabilir olması anlamına gelir. Zaten TCR ifadesi, “Tempurture Coefficent of Resistance” anlamına gelir; yani direnç sıcaklık katsayısı.

TCR MOD Nedir?

   TCR mod ifadesini biraz daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Mod elektronik sigara modelleri de dahil olmak üzere pek çok elektronik sigara modeli bataryadan atomizer coil kısmına geçen elektrik enerjisi sayesinde buhar elde ederler. Ancak coil kısmındaki tellerin ısındıkça iletkenlikleri de artar.

   İşte tam bu noktada TCR mod devreye girer. Mod elektronik sigaranız, kullandığınız coil başlığındaki tele göre watt ayarını düzenler. TCR modda mod elektronik sigaranızı kullanırsanız, atomizer coil başlığının ömrünün çok daha uzun olmasını sağlar ve uygun sıcaklıkta elektronik sigara buharı elde edersiniz. Mod elektronik sigara modellerinde TCR mod için en uygun olan tel ise Ni200’dür.

   TCR modu watt ayarını kendi kendine yapar. TCR modu, mekanik mod elektronik sigara modellerinde elle (manuel) yapılan ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlayarak bir mod elektronik sigaranın etkinliğinin üst düzeye çıkmasını sağlar. TCR için mod elektronik sigaralar için düşünülmüş bir “otomatik pilot” yakıştırması da yapılabilir.

Uygun İçim Modunu Nasıl Ayarlayacağım?

   Özellikle mod elektronik sigaralarda TCR modu kullanılıyor olmasına rağmen 250 derece üstüne çıkan buhar sıcaklığı atomizer coil’in içinde bulunan organik pamuğun yanmasına neden olur. Aslında mod veya diğer elektronik sigara modellerinde 240 dereceye çıkıldığında atomizer coil’in içindeki organik pamuğun kahverengine dönmeye başladığını kendiniz de görebilirsiniz.

   Bunun önüne geçmek için mod elektronik sigara gövdenizin üzerindeki ekran ve düğmeler vasıtasıyla buhar sıcaklığını 230 derecede sabitleyin ve altındaki sıcaklıklarda çeşitli içim modları ile çekim yapın. Bu sayede sizi memnun bırakan sıcaklığı ve içim modunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

   Atomizer coil’in içindeki pamuğun yandığını atomizeri koklayarak veya gelen buharın genzinizi yakmasından anlayacaksınız. Bunun önüne geçmek için buhar sıcaklığı 230 dereceyi aşmayacak şekilde çeşitli içim modları ile deneme yapın ve sizin için en uygun içim modu ve buhar sıcaklığını bulun.

TCR İçin En Uygun İçim Modu Hangisidir?

   Bunun cevabı kesinlikle Ni200’dür. Elbette bunun için atomizer coil başlığınızın da en az kullandığınız mod elektronik sigara modeli kadar kaliteli olması gerekiyor. Ni200 tel ile sarılmış bir atomizer coil, uygun içim modunda buharı gerektiğinde 600 dereceye kadar ısıtabiliyor.

   Ancak bu, denemenizi tavsiye ettiğimiz bir şey değil. Mod elektronik sigara modellerini sınırına kadar (watt ve buhar derecesi bakımından) son limitte kullanmanız bir otomobili hız kadranındaki son sürate kadar zorlamanız ile hemen hemen aynı şeydir. Bu yüzden yukarıdaki tavsiyelerimizi dinlerseniz ve buna göre mod elektronik sigara modelinizde uygun içim modunu ayarlarsanız sizler için daha iyi olacaktır dostlarım.

   www.elektroniksigaratamiri.com

Yorumlar

Serap Laleli
Serap Laleli
30 Aralık 2019, 18:44

Benim elimde 2 adet cihaz var fakat mod ayarlarını bozdum galiba cihazlarımı size getireceğim lütfen bana yardımcı olun.

Yorum Yap

WhatsApp