• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
 • 0 (533) 629-2787
 • esigaraservis@gmail.com

Elektronik Sigaramın Coilinden Yanık Tat Geliyor - Hangi Coil Cihazım İçin Uyumludur ?

Elektronik Sigaramın Coilinden Yanık Tat Geliyor - Hangi Coil Cihazım İçin Uyumludur ?

Elektronik Sigaramın Coilinden Yanık Tat Geliyor - Hangi Coil Cihazım İçin Uyumludur ?

08 Ocak 2020, 17:3010251

Elektronik Sigaramın Coilinden Yanık Tat Geliyor - Hangi Coil Cihazım İçin Uyumludur ?

   Elektronik sigaralar hayatımıza son 10 senedir girmiş olmasına rağmen yaşamamızda büyük yer etmeye başlamıştır. Tüm dünyada milyonlarca insan elektronik sigaraya geçiş yapmaktadır. Kimisi sigaranın verdiği zarardan kurtulmak için elektronik sigaraya başlarken kimi bireylerde artan sigara fiyatlarından dolayı sigarayı bırakıp elektronik sigaraya yönelmektedir. Elektronik sigaraya başlarken daha önce duymadığınız kavramlar ile karşılaşabilirsiniz.

   Özellikle bu sektörde yeni olanlar için bu terimler kafa karıştırıcı olur. Ancak, elektronik sigara parçalarını tanıyınca bu terimler size yabancı gelmeyecektir ve elektronik sigaranızı daha verimli kullanmaya başlayacaksınız ki bu konular elektronik sigara kullanıcıları için çok fazla öneme sahiptir.

   Elektronik sigara birçok yedek parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar atomizer, coil ve mod gibidir. İlk olarak, elektronik sigara firmaları kendi coillerini genellikle kendileri üretmektedir ama kimi elektronik sigara kullanıcısı kendi coil sarımını kendisi yapmaktadır. Coil açıklaması yapacak olursak, atomizere taktığımız bir parçadır.

   Genel olarak tanımı ısı iletimini sağlayan parça olarak geçer. Coil içerisinde pamuk bulunur ve elektronik sigaramızın içerisinde bulunan likitimiz pamuk tarafından emilir. Daha sonra elektronik sigaranızdan gelen güç ile coil ısıtılır ve likitimizi buharlaşma yolu ile tüketmiş oluruz. Genel olarak elektronik sigara kitinizi aldığınızda  birçok marka iki adet coil göndermektedir. Ancak coil performans olarak farklı bir seçim yapmak isterseniz veya coiliniz yandıysa her markanın coillerini harici satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda elektronik sigara da kullanılan coillerin özelliklerini, ohm değerlerini, aroma ve buhar performanslarını inceleyeceğiz.

Vaporesso Coil

 • GT2 Coil: Vaporesso elektronik sigara uyumlu coillerin ilk serisidir ve rezistans ohm değeri 0.4 ohmdir. Vaporesso coil üzerinde hem Watt aralıkları hem de en iyi Watt kullanım değeri yazar. 40W – 80W aralıklarına kullanıma uygundur. En iyi kullanım watt seviyesi 60W tır. Aroma iletimi açısından başarılı coildir.
 • GT4 Coil:  Vaporesso coil üzerinde de yazdığı üzere 0.15 ohm direnç seviesine sahip olup en iyi kullanım Watt aralığı 45W- 60W tır.
   
 • GT6 Coil: Coil direnç değer 0.2 ohm dir.  Diğer Vaporesso coillerde olduğu gibi GT6 coil de pamuklu klasik coildir. En iyi kullanım aralığı 70-90 Watt tır.
   
 • GT8 Coil: Ultra buhar performansı isteyen elektronik sigara kullanıcılarının en çok tercih ettiği Vaporesso coillerden birisidir. Rezistans direnç değeri 0.15 ohm olup önerilen kullanım Watt değeri 60 W – 80 Wattır.
   
 • GT CCELL Coil: Vaporesso coil serisinin seramik yapılı coilidir. GT CCELL direnç değeri 0.5 ohm dir.  Diğer Vaporesso coillere göre daha yüksek direnç seviyesine sahiptir. Bu nedenle Watt ayarı daha düşüktür. 20W – 35W seviyelerinde kullanılır. Seramik coilin ana amacı aroma iletimini en yüksek performansta iletmektir.
   
 • GT Mesh Coil: Bilinen klasik tel Vaporesso coillerden farklı olarak ızgara tipine sahiptir. Direnç seviyesi 0.18 ohm dir. Vaporesso GT Mesh Coil hem buhar hem de aroma performansı açısından oldukça başarılı olup en iyi Watt kullanım aralığı 50-85 Wattır.
   
 • Ceramic EUC coil: Vaporesso seramik coil serisindendir ve 0.3 ohm direnç seviyesine sahiptir. Vaporesso Ceramic EUC coil buhar performansı açısından oldukça başarılıdır. 40 Watt seviyesinde kullanımı önerilir. Vaporesso Ceramic EUC coil serisinin 0.5 ohm ve 0.6 ohm dir. 0.5 ohm seramik coil 30W aralıklarında kullanılması önerilir ve hem buhar hem de aroma performansı olarak başarılıdır. 0.6 ohm değerine sahip olan Vaporesso ceramic EUC coil ise 40Watt değerlerinde kullanılması önerilir ve aroma iletimi açısından oldukça başarılı coildir.
   
 • Vaporesso CCELL GD Ceramic coil: İki çeşit ohm değerine sahip CCELL GD seramik coil bulunmaktadır. Rezistans/direnç değeleri 0.5 ohm and 0.6 ohm değerindedir. 0.5 ohm coil 20-35W aralıklarında kullanılması gerekir ve nargile içime uygundur. Bu nedenle buhar performansı yüksektir. Vaporesso CCELL Ceramic Coil 0.6 ohm değerindedir ve MTL içime (mouth to lung) / sigara içime uygun olup 8-13 watt aralıklarında kullanımına uygundur.
   
 • Vaporesso Traditional EUC Coil: Vaporesso GT coil serisinde olduğu gibi klasik tel ve pamukten oluşan coildir. 40 Watt aralığında kullanılır ve ultra buhar performansına sahiptir ve nargile içime uygundur.
   
 • Vaporesso SKRR QF Mesh Coil: Bu seriye ait üç adet farklı direnç seviyelerinde Vaporesso coil bulunur. Her birinin işlevleri ve performansları farklıdır. Sırasıyla;
   

Vaporesso Skrr QF Mesh coil;

 1. 0.2 ohm: Vaporesso QF Mesh coil watt aralığı 60 W – 85 Wattır. Vaporesso coil serisinin ızgara tip coili olup hem güçlü buhar performansına hem de etkili aroma iletimine sahiptir.
   
 2. 0.15 ohm: En iyi kullanım Watt ayarı  70W – 80W aralığıdır. Hem buhar hem de buhar açısından oldukça tatmin edicidir.
   
 3. 0.5 ohm: 60W- 70W aralıklarında kullanıma uygun olup yapısı seramiktir. Aroma performansını daha yüksek isteyen bireylerin tercih ettiği Vaporesso Coillerden birisidir.
 • Aurora CCELL Mini Replacement Coil: direnç seviyesi oldukça yüksektir 1.4 ohm değerine sahiptir. MTL veya sigara içime uygun olup aynı zamanda aroma iletimi oldukça başarılıdır.

 

Smok Coiller:

 • Smok Prince Q4 coil: 0.4 ohm değerine sahip olan Smok Q4 coil Watt aralığı 60W – 80W aralığındadır.  Aroma performansıın daha iyi alabilmek isteyen elektronik sigara kullanıcılarının seçtiği coillerdendir.
   
 • Smok Prince X6 coil: 0.15 ohm rezistans değerine sahiptir. Ultra güçlü buhar performansı isteyen e sigaracılarına en çok tercih ettikleri Smok coiller arasında olup, önerilen Watt aralığı  80W – 100 Wattır.
   
 • Smok Prince M4 coil:  Bu Smok coilin rezistans değeri 0.17 ohm olup 50-60W aralığında kullanımı önerilir. Daha çok Stick yani kalem tip e sigaralar için uygun olup, likitinizin buhar performansını arttırır.
   
 • Smok Prince Max Mesh coil: Klasik tel pamuk coillerden farklı olarak ızgara tip coil olup direnç değeri 0.17 ohm dir. Hem aroma hem de buhar kapasitesi olarak başarılı bir ürün olup; 70W – 130W gibi yüksek Watt değerlerinde kullanması önerilir.
   
 • Smok Prince T10 Coil :  Smok Prince serisinin güçlü buhar veren coillerden birisi olup 0.12 ohm direncine sahiptir. Önerilen Watt aralığı 60W – 120W tır.
   
 • Smok V8 Baby Q2 coil: 0.4 ohm dirence sahip Smok coil en iyi kullanım 55 Wattır. V8 Baby Q2 coil daha çok güçlü performansı sahiptir.
   
 • Smok V8 Baby X4 coil: Smok coil in direnci 0.15 ohm değerindedir ve 45Watt  en iyi kullanılan watt değeridir. Buhar kapasitesi oldukça güçlüdür.
   
 • Smok V8 Baby Mesh coil: Coil direnci 0.15 ohm değerinde olup çıkış watt gücü ortalama 60 W – 80 Wattır. Izgara tip coildir; hem aroma hem de buhar gücü açısından başarılıdır.
   
 • Smok Baby X4 coil: Ortalama watt  kullanım önerisi 60Watt tır ve rezistans direnç değeri 0.13 ohm değeridir.
 • Smok Baby M2 Coil: Stick veya kalem tipli e sigaralar için uymlu olan Smok coil dir. Güçlü buhar bulutları çıkarbileceğiniz Smok coiliniz direnç değeri 0.25 ohm dir. Ortalama 40W ayarlarında kullanılması önerilir.
   
 • Smok X baby T6 coil : Direnç değeri 0.4 ohm olup aroma iletimi üzerinde başarılı olan Smok coildir. Aymı serinin 0.2 ohm değerindeki coil ise buhar performansı açısından başarılıdır.
   
 • Smok V12 T8 coil: Smok V12 serisinin en iyi coillerinden olup direnç değeri 0.16 ohm olup aroma ve buhar kapasitesi olarak başarılıdır.
   
 • Smok V12  Q4 coil: Buhar performansı olarak başarılı bir coil olup aynı zamanda aroma iletimi iyidir.
   
 • Smok V12  T12 coil: Yüksek watt ayarlarında kullanacabileceğiniz bir Smok coil olup rezistans değeri 0.12 ohm dir. 130 W – 200 W aralığında kullanılabilir. Yüksek watt lara çıkabildiği için güçlü buhar performansı elde edersiniz.
   
 • Smok V12 T6 coil: Hem güçlü buhar deneyimi hem başarılı aroma iletimine sahiptir. Yüksek watt lara rahatlıkla çıkabildiğiniz coilinizde maksimum kullanım önerisi 150 Wattır.
   
 • Smok V12 Q4 coil: Coil direnci 0.15 ohm olup hem aroma hem de buhar kapasitesi açısından başarılır bir elektronik sigara yedek parçasıdır.
 •  
 • Smok V12 X4 coil:  Smok Q4 ile aynı direnç ve özelliklere sahip olup; Watt kullanım seviyesinde daha yükseklere çıkabilirsiniz.
   
 • Smok V8 Q4 coil:  90W – 150W aralığında kullanıma uygun direnci 0.15 ohm olan Smok coil dir. Buhar kapasitesi başarılı olup, aroma iletimi konusunda kullanıcıyı oldukça tatmin etmektedir.
 •  
 • Smok V8 T8 coil: 120W – 180W aralığında önerilen kullanımdır. Direnç seviyesi 0.15 ohm, Buhar kapasitesi başarılı olup, aroma iletimi konusunda kullanıcıyı oldukça tatmin etmektedir.
   
 • Smok V8 T10 coil:  130W 190W aralığında yüksek Watt seviyelere uygun 0.12 ohm değerindedir. Buhar kapasitesi başarılı olup, aroma iletimi konusunda kullanıcıyı oldukça tatmin etmektedir.
   
 • Smok V8 T6 coil:  110W – 150W aralığında kullanılıp, direnç seviyesi 0.2 ohm dir. Buhar kapasitesi başarılı olup, aroma iletimi konusunda kullanıcıyı oldukça tatmin etmektedir.
   
 • Smok Vape Pen 22 Core coil: Smok Vapen Pen Stick/kalem tip elektronik sigara için uyumlu Smok coildir. 0.25 ohm direnç seviyesine sahiptir. Srick tarzı e sigaralar için oldukça güçlü buhar bulutları çıkarmanıza yarar.

Aspire Coiller:

 • Aspire nautilus 2 core coil: Aspire coil rezistans değeri 0.7 ohm dir olup önerilen Watt aralığı  18W 23 Watt tır. Tel ve pamuktan oluşan klasik coildir. Watt seviyesine rağmen buhar gücü oldukça yüksektir.
   
 • Aspire nautilus 2 core coil: Aspire coil serisinin 1.6 ohm direnç seviyesine sahip coilidir. Önerilen Watt aralığı 7-11 Wattır. MTL (mouth to lung) iyani sigara çekimine uygundur. Aroma iletimi başarılıdır.
 •  
 • Aspire Nautilus 2 coil:  Direnç değeri 1.8 ohm olup Watt aralığı 10 W – 14 W olup sigara içim isteyen elektronik sigara kullanıcılarının tercih ettiği coil tipidir.

 

Joyetech Coiller:

 • Joyetech SS316 coil: Coil pamuk direnci 0.5 ohm olup en iyi Watt aralığı 30 – 70 Watt tır. Buhar kapasitesi oldukça yüksektir.
   
 • Joyetech SS316 coil: Bu serinin 0.25 ohm değerindeki coilidi olup 70 Watt a kadar rahat kullanabilirsiniz. Elektronik sigaranızdan güçlü buhar bulutları elde edebilirsiniz.
   
 • Joyetech SS316 coil: Serinin 1.0 ohm direnç seviyesine sahip coilidir.  Coil diren seviyesi yükseldiğinden düşük Watt larda kullanılması gerekir. Önerilen Watt aralığı 10W – 25 Wattır. Sigara içime uygundur.
   
 • Joyetech SS316 coil: Serinin 0.6 ohm değerindeki coilidir.  30 Watt maksimum çıkış Watt değeridir. Sigara içime uygundur.
   
 • Ss316 Coil: Serinin 1.5 ohm direnç değerine sahip olana coilidir. Maksimum önerilen Watt 20 Watt olup; hem; MTL içime uygundur hem de başarılı aroma iletimi sağlar.

Eleaf Coiller:

 • Eleaf EC Coil:  Eleaf coil 0.3 ohm direnç değerine sahiptir. 50 Watt maksimum çıkış değerine sahip klasik tel pamuk coil olup ultra buhar performansı sağlar.
   
 • Eleaf EC Coil: Eleaf coil in direnci 0.5 ohm değerine sahip coildir. Önerilen Watt aralığı 30W – 50 Wattır. Direnç seviyesi daha yüksek olduğu için aroma iletimi oldukça başarılıdır.

Elektronik Sigaramdan Neden Acı Tat Geliyor:

   Elektronik sigaramızı elimize ilk alıp kullanmaya başladığımızda işlerin gayet iyi gittiğini, fakat daha sonra cihazınızdan buharı içinize çektiğinizde sizin de ağızınızda kötü tat illa ki olmuştur. Bu coilin artık bittiğinin bir göstergesidir, en yakın elektronik sigara parçaları satışı yapılan yerden veya internetten hemen coil siparişi vermeniz gerekecektir, bugün yazımızda hangi coilin sizin cihazınıza uyumlu olacağını beraber görmüş olduk. Genellikle likitin tadının bozulmasının sebebi de coildir. Devamlı kullandığımız bir parçamız olan elektronik sigaramıza saatlerimiz ve ayakkabılarımız gibi temizleyip kullanmayı ihmal etmemekte fayda var. 

   www.elektroniksigaratamiri.com  

Yorumlar

Ulaş Şahtan
Ulaş Şahtan
11 Ocak 2020, 12:31

Smok P10 prince yi bir arkadaşımın tavsiyesi ile kullanmaya başlamıştım daha önceki coilimin kapasitesi 40 watmış bununla 120 watlarda bile rahat kullanabiliyorum ,hangi cihazlar için kullanmak gereklidir onları da yazarsanız güzel olur.

Yorum Yap

WhatsApp