• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Sigarayı Bırakmak - Sigaradan Kurtulmak - Stop Smoking

Sigarayı Bırakmak  - Sigaradan Kurtulmak - Stop Smoking

Sigarayı Bırakmak - Sigaradan Kurtulmak - Stop Smoking

09 Ekim 2019, 18:511851

Sigarayı Bırakmaya Karar Verdiğinizde Ne Olur.! 

   Sigarayı bırakmak, günümüzde bir kişinin yapabileceği en zor şeylerden birisidir. Ancak sigarayı bırakmak, bir zamanlar olduğu kadar, zor ve yalnız olmak zorunda değildir. Sigarayı bıraktırma hattı, destekleme, dijital kaynakların(internetin) zenginliğini ve sigaradan pes etmenin bırakmanın çok ama çok zor olabileceğini anlama konusunda çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Peki, sigaraları tam olarak bağımlılık yapan şey nedir ve sigarayı bırakmaktan vazgeçtiğinizde ne gibi yardımlara sahipsiniz?

Sigaralar neden bağımlılık yapar?

   Sigaralar iki ana sebepten dolayı bağımlılık yapmaktadır - kimyasal ve psikolojik olarak;

   Bağımlılık her sigarada bulunan ve nikotin olarak bilinen içerisindeki bir kimyasal olarak bilinmektedir. Bu güçlü bir uyarıcıdır ve sigaralara bağımlılığı sağlamaktadır - aynı zamanda parmaklarınızı, dişlerinizi ve hatta evinizi bile çok pis kokutarak duvarlarda is ve vücudumuza da çok büyük zararları bulunmaktadır. Sinir sisteminizi stimüle etmenin yanı sıra, nikotin yüksek derecede bağımlılık yapar ve uzun süre vücudunuzda ciddi hasara neden olabilir. Ağır sigara kullanımı kan basıncında yükselme ve plakların(dumanın akciğerde birikmesi) birikmesi ile atardamarlarınızın sertleşmesiyle sonuçlanır. Ek olarak, vücut hızla beyninizdeki dopamin dengesinde bir ayarlamaya neden olan sabit bir nikotin kaynağına alışmaya başlar.

   Bu, bağımlılığı ve yoksunluğu teşvik eder, ruh hali dalgalanmaları, baş ağrısı, sinirlilik ve artan stres ve endişe duygularına yol açmaktadır. Kimyasal bağımlılığa ek olarak, sigaraya psikolojik olarak bağlı kalmak da kolaydır. Bir nefes alma, kafeindekine benzer bir baş döndürücü rahatlama ve haz sağlar. Bu ofis ortamında çalışanların bile, günü geçirmesi işleri ile ilgili, zorbir toplantıda moral bozucu bir konuşma için yeterlidir. Vücut nikotine alıştığı miktarı istemektedir.

   Fiziksel bir bağımlılığı olan bireylerle sohbet ederken, ya da arkadaş ortamında bir kaç tane tütün(sigara) arayanlarla sohbet başlatıcı olarak biraz daha fazla güven vericidir. Bazı kullanıcılar sigara bırakma konusunda çok çabuk pes etmekte ve bırakmakta zorlanarak isteksizdir. Kimyasal ve psikolojik bağımlılığı kabul etmek, başarılı bir şekilde bırakmanın kilit bir parçasıdır ve oldukça zor olabilir. Ama imkansız değildir, bir nefes alma, kafeininkine benzer bir baş dönmesi sağlamaktadır.  

 

Bıraktıktan sonra ne olacak?

   Basit olarak, işlerin pek iyiye gittiğini söyleyemeyiz … o zaman çok çabuk kendimize geldiğimize göre! Bırakmaya karar verdikten sonra, ilk birkaç gün çok zor olacaktır. Vücudunuz aktif olarak bir sigaranın rutinini arzu eder ve beyniniz kimyasal denge bulmak için mücadele eder. Nikotin eksikliği sizi yorgun, huzursuz ve bitkin hissetmenize neden olabilir. Bir kahve alıp biraz egzersiz yaparak bu geçici olarak dengelenebilirken, nikotinin vücudunuzu terk etmesine ve adrenalinin ve serotoninin beyninizi 'sıfırlamasına' izin vermesi için birkaç gün bırakmak istemeniz önemlidir. Ancak, buna bağlı kalırsanız, faydaları sağlığınız için çok iyi olacaktır.

 Bunların arasında;

Artan tat ve koku: Son sigaradan birkaç gün sonra sigaraya maruz kalmadan zarar görmüş sinir uçları yeniden büyümeye başlar. Bu, güçlü baharatlara veya zararlı tuzlara bağlılığınızı azaltarak, daha berrak bir şekilde koku almaya ve tadına bakmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir. 

İyileştirilmiş cilt bakımı ve genel sağlık: Son sigaranızdan bir hafta sonra, dolaşım sisteminiz kan dolaşımınıza giren artan oksijenden iyileşmeye ve faydalanmaya başlayacaktır. Bu zararlı kanserojenlere maruz kaldıktan sonra, cildinizi temizlemenin yanı sıra doktorunuz tarafından size yeni bir reçete verilebilir. 

Ekstra Akciğer kapasitesi: Son sigaradan üç gün sonra, ciğerlerinizdeki alveoller kendilerini onarmaya başlar. Bu, doğrudan akciğerlerinize beslenen bronşiyal tüplerin açılmasına yol açar. Bu, çoğu sigara içicisinde ortak olan nefes darlığını durdurur ve hava alışverişini daha kolay hale getirir, böylece en sevdiğiniz etkinliklerin daha uzun süre keyfini çıkarmanıza olanak tanır. 

Kaldırılmış Ruh Hali: İlk dengesizlik döneminden sonra, vücut kimyanız normale dönmeye başlar. Bu, sizi daha az endişeli hissetmenize ve işteki veya evdeki zorluklarla başa çıkabilmenizi sağlar. Bununla birlikte, stres yönetimine aktif olarak yardımcı olmak için sigara içmeyi seçip seçmemeyi düşünmeye değer. Bu durumda, bu tetikleyicilerin çoğu bıraktıktan sonra bile hala orada olacak. Hayatınızdaki zorluklar üzerine meditasyon(namaz) yapmak için biraz zaman ayırın ve her zaman kendiniz için yönetilebilir bir iş yükü oluşturmak için anlamlı adımlar atmaya çalışın. 

Daha fazla para!: Biyolojik teşviklerin zenginliğinin yanı sıra, ortalama bir sigara paketinin şu anda bir kiracıya mal olduğunu da hatırlamakta fayda var. Araştırmalar ortalama sigara içen kişinin günde 11 adet sigara içtiğini ortaya koydu - bu da haftada 80 TL ye  yıla vurduğumuzda çok dehşet verici paralar çıkmakta! Bırakma spor salonuna üyelik, tatil… ya da yeni bir Xbox için yeterince para biriktirebiliriz.

Bıraktıktan Sonra Geleceği

   Sigaraya gelince; Bu, profesyonellerin ve şirketlerin interneti, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak birçok faydalı kaynak dağıtmak için kullanmalarını incelemektedir. Bunlar üç anahtar kanalda geliyor. 

Teknoloji: Eğer sigarayı bırakmada mücadele ediyorsanız bir kaç akıllı telefon uygulaması var. Bizim favorilerimizden ikisi MyQuitCoach ve Quitnow. Bunlar, size özel hazırlanmış bir program yaratmanıza ve ilerlemenizi izlemenizi hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. Tabii ki, medya mesajlaşma, yolculuğunuzda size yardımcı olabilecek ve önemli kilometre taşlarınızı kutlamanın bir parçası olan destekleyici arkadaşlarınızla iletişim kurmanıza da izin vermelisiniz. 

Destek: Psikolojik ya da fiziksel olarak mücadele ediyorsanız , bağımlılığınıza yardımcı olmak aracılığıyla kullanabileceğiniz birçok seçenek ve kaynak vardır. Sigara Bırakma Danışma hattı(171) gibi, isteklerinizi yönetmenize yardımcı olacak ve en çok ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olacak bir dizi sağlam makaleye sahiptir. 

Ekipman: E-Sigara, sigarayı bırakmaya yardım etme garantisi vermezken, birçok kişi sigarayı bırakma rutininizin bir parçası yapmanın gereğini duydular. Web sitemizde www.elektroniksigaratamiri.com daki makaleleri okumadan elektronik sigara almaya karar vermeyiniz.

Yorumlar

murat uğarkan
murat uğarkan
09 Kasım 2019, 19:00

Elektronik sigaraya başladıktan sonra sabahları daha dinç ve uykumu almış bir şekilde kalkıyorum, sigara kullananlara elektronik sigaraya geçmelerini tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

WhatsApp