• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Sporcularda Sigara Kullanımı ve Elektronik Sigara'nın Yan Ekileri.?

Sporcularda Sigara Kullanımı ve Elektronik Sigara'nın Yan Ekileri.?

Sporcularda Sigara Kullanımı ve Elektronik Sigara'nın Yan Ekileri.?

22 Ekim 2019, 21:382241

Sporcularda Sigara Kullanımı ve Elektronik Sigara'nın Yan Ekileri.?

   Spor yaparken sigara veya e-sigara kullanımının performansımızı etkilediğini hepimiz bilmekteyiz. Sigara içenlere ve sporla ilgilenenlere, en çok kutlama purolarına sahip bir yıldız atlet olan, Michael Jordan, çok sayıda NBA şampiyonluğunu kazandıktan sonra sık sık ağzında bir puro ile fotoğraflandığı için harika bir örnek.

   Bunun dışında spor ve sigara içmek aklımıza karışmıyor gibi görünüyor. Bir tütün sigarasını sürüklediğin ve etrafta dolaştığını hayal edin. Çok cazip gelmiyor mu? Muhtemelen ağır öksürük görüntülerini ve nefesini tutmaya çalışmasını sağlar. Ama neden sigara içmek sporcular için bu kadar kötü? Sporcular için neden bu kadar kötü olduğunu ve sonra sporculara ne yaptığına hep beraber bir göz atalım.

Neden Sigara İçmek Sporcular İçin Kötü

   Sigara içmenin sporcular için neden kötü olduğunu üç temel başlık altında inceleyelim. Birincisi kalp atış hızı. Sigara içmenin kalp atış hızınızı arttırdığı bilinmektedir ve bunun nedeni nikotindir. Temel kalp atış hızındaki artış genellikle maksimum kalp atış hızındaki düşüş anlamına gelir. Sporcular, kanın yarışmasını ve hareketlerini körüklemesini sağlamak için başlangıç ​​kalp atış hızlarını normalin üstüne çıkarıyor.

   İkincisi endişe alanı kan basıncıdır. Nitrik oksit, vücudunuzdaki kan damarlarınızı genişleten ve rahatlatan kimyasal bileşiktir. Bu, daha fazla kanın akmasını ve bir sporcunun kaslarına daha fazla oksijen vermesini sağlar. Sigara içmek vücudunuzdaki nitrik oksit oluşumunu azaltır, bu da kan damarlarınızdaki daralma anlamına gelir. Bu, daha az kan akışı, daha az oksijen ve bir sporcu için daha kötü performans anlamına gelir.

   Üçüncüsü konu ise, muhtemelen ilk önce düşündüğünüz alandır. Sigara içmekten büyük ölçüde etkilenen akciğer kapasitesidir. Temel olarak, sigara içenlere, akciğer elastikiyetinde bir kayba neden olacaklarını söyler. Laymen'in terimleriyle bu, ciğerinizin de genişlemeyeceği anlamına gelir, bu da oksijen için daha düşük bir kapasiteye sahip olacağınız anlamına gelir.

   Bu, duman nedeniyle akciğer dokusunun iltihaplanması ve bozulmasından kaynaklanır. Oksijene daha az yer sarmak için daha hızlı olmanız ve atletizm için uzun süre sigara kullanamayacağınız ya da sigara içmeyenler kadar kendinizi zorlayabileceğiniz anlamına gelir.

Elektronik Sigaraların Yan Etkileri Hakkında?

   Sigara içmenin ne kadar kötü olabileceğini biliyoruz ve şimdi sporculara da ne yaptığını biliyoruz. Hiç şaşırtıcı değil, çünkü çoğu insan sigarayı sağlıksızlıkla ilişkilendirir. Bu, sporcuların kalması gereken en üst fiziksel durumdan çok uzak. Ancak elektronik sigaraların sporcular için ne yaptığı sorusu ele alınmadı. Cevap, özellikle sigaraya nazaran biraz zor olabilir. Zaten bir şans vermek gereklidir.

   Henüz bu konuda uzun vadeli çalışmalar yapılmamasına rağmen, en başından beri işaret edebileceğimiz birkaç şey var. Birincisi, akciğer kapasitesi olacaktır, çünkü elektronik sigara, sigara içmenin yaptığı etkiyi ciğerlerinize yapmaz. Onları kaplayacak katran yok ve öksürük delilleri, insanlar buhara(elektronik sigaraya) geçiş yaptıktan sonra daha iyi nefes aldıklarını söyledi. Elektronik Sigara ayrıca sigara içmek gibi karbon monoksit içermez. Karbon monoksit kanınızdaki oksijeni alır ve vücudunuzun diğer bölgelerine verimini yavaşlatır. Böylece, sigara içmekten ziyade elektronik sigara içerek daha fazla oksijen aldığınız sonucuna varabiliriz.

   Bu elektronik sigaranın zararsız olduğu anlamına gelmez. Nikotinin kalp atış hızınızı yükselttiğini ve çoğu insanın nikotin kullandığını biliyoruz. Nitrik oksit ve buharlaşma hakkında da yeterince bilgimiz yok. Bildiğimiz şey, elektronik sigaranın milyonlarca insanın sigarayı bırakmasına yardımcı olduğu ve hatta Tütün Kontrol Planında bile yer aldığı.

   Milyonlarca, elektronik sigaraya geçiş yapan bazı sporcuların olduğunu ve kesinlikle bu etkileri hissettiğini varsayarız. İnsanlar daha iyi nefes aldıklarını ve genellikle daha iyi hissettiklerini bildirir. Elektronik sigara'nın sporculara ne yaptığını bilmek için henüz çok erken, ancak güvenle sigara içmekten çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

   Bizi takip etmeye devam edin..

   www.elektroniksigaratamiri.com

 

Yorumlar

Furkan Yağmur
Furkan Yağmur
14 Kasım 2019, 19:04

Elektronik sigaramdan çok kötü koku geliyor liktlemi ilgilidir acaba.

Yorum Yap

WhatsApp