• Hocaalizade Mahallesi Ressam Bursalı Şefik Caddesi No 13 Nur Han İş Hanı Kat 4 D: 7 Heykel / Osmangazi / Bursa
  • 0 (543) 357-2787
  • esigaraservis@gmail.com

Türkiye ’de Elektronik Sigara Neden Yasak?

Türkiye ’de Elektronik Sigara Neden Yasak?

Türkiye ’de Elektronik Sigara Neden Yasak?

26 Ekim 2019, 18:175242

Türkiye ’de Elektronik Sigara Neden Yasak?

   Bunun en temel nedenlerinden birisi de hükümetimizin ve sağlık bakanlığımızın tütün ürünleri gibi bir çok zararlı ve bağımlılık oluşturan tekel ürünlerine karşı açmış olduğu savaştır. Dünyanın hemen her yerinde elektronik sigara, tütün kullanmıyor olmasına karşın, bir tütün ürünü olarak görülüyor. Bu da halk sağlığını korumak adına hükümetlerin elektronik sigarayı yasaklamasına neden oluyor.

   İngiltere gibi gelişmiş ülkeler gerekli laboratuvar araştırmalarından sonra aslında gerçek sigaradan daha az zararlı olduğunu anlayarak üretim, satış ve kullanımını sıkı denetimlerle serbest bırakmıştır. Ülkemizde de aslında bu laboratuvar araştırmaları yapılabilse gerçekten ak ile kara bir birinden kolaylık ile ayrılacaktır. Günümüzde teknolojjinin de gelişmesiyle sigarayı elektronik sigara ile bırakanların sayısı artmaktadır, normal bir sigaradan %95 oranında daha az zararlı olan elektronik sigaralar sağlığımız için de vazgeçilmezdir.

   Eğer ülkemizde elektronik sigara neden yasak sorusuna cevabınız “tütün lobisi” ve “tütün sigarası üreticileri” ise bir kez daha düşünmenizi öneririz. Çünkü daha önce de belirttiğimiz üzere pek çok sigara üreticisi elektronik sigaraya karşı duruş sergilese de pek çoğu da bu devrimin nimetlerinden faydalanmak niyetinde. Bu yüzden elektronik sigara yasağının arkasında büyük sigara firmalarının olduğunu söylemek komplo teorisinden öteye geçemiyor. Yeni çıkan juul sigaraların ve ıqos cihazların sigaradan bir farkı bulunmamaktadır, sadece sigara kullanmıyorum diyerek alınacaksa hiç alınmaması taraftarıyız.

Pek çok ülke, elektronik sigara konusunda tedirgin. Bunun nedeni elektronik sigaranın tıbbi ve bilimsel açıdan etkilerinin bilinmiyor oluşu. Bu yüzden elektronik sigaranın ülkemizde de yasak olması veya satışının sınırlandırılması doğal.

Ülke Ülke Elektronik Sigara Yasakları…

   Peki hangi ülkede elektronik sigara yasak? Çin, ABD, İngiltere, Kanada ve Avrupa Birliği, elektronik sigara kullanmanın serbest olduğu ülkelerden. Bu ülkelerdeki denetimin sıkı olması, hükumetlerin diğer ülkelere nazaran daha serbest davranmasını sağlıyor. Ayrıca bu ülkelerde cihazları kullanmak serbest olmasına karşın üretim ve satışlarla ilgili kanunlar son derece sıkı.

   Güney Amerika, Çin Dışındaki Asya Ülkeleri, Rusya elektronik sigara satışının yasak olduğu ülkeler arasında geliyor. Ülkemizdeyse elektronik sigara yasaklarının temelinde sağlıkla ilgili endişeler yatıyor. Arap Ülkeleri, İran, Afrika ve Avustralya’da ise elektronik sigaralarla ilgili sınırlayıcı kanunlar bulunmamaktadır.

   www.elektroniksigaratamiri.com

Yorumlar

Halim Paşalar
Halim Paşalar
21 Kasım 2019, 18:37

Biz bazı şeylerin farkına varalım, sigarayı bırakalım diye zam yapıyolar biz nerdee hala devam bu zamı haklı buluyorum.

İlker Sondem
İlker Sondem
18 Kasım 2019, 19:36

Yasak olabilir bu gidişle elektronik sigaraya başlayacam her sene zam bu ne arkadaş.

Yorum Yap

WhatsApp